szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Wybitni klasycy współczesności z kolekcji Muzeum Narodowego

13.01.2012

Magazyn

Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje swoją wybitną kolekcję sztuki współczesnej w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tadeusz Brzozowski 'Skówki' 1966, Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

To druga (po zorganizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) taka ekspozycja z kolekcji największych polskich muzeów w Pałacu Potockich w Warszawie. Otwarcia wystawy w siedzibie Ministerstwa dokonał 28 czerwca Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski.

Marta Deskur 'Mycie stóp, mycie włosów' 1999, Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Na wystawie pokazane zostały dzieła sztuki stworzone przez artystów należących już do klasyków współczesności. Można na niej zobaczyć dzieła tak wybitnych artystów, jak m.in.: Tadeusz Brzozowski, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Maria Pinińska Bereś czy Alina Szapocznikow. Jednocześnie zaprezentowane zostały tam prace młodszych artystów, tworzących w kontekście sztuki poprzedników, takich jak m.in.: Grzegorz Sztwiertnia, Łukasz Skąpski, Piotr Lutyński. W Pałacu Potockich obecne jest także najmłodsze pokolenie artystów dorastających w latach 90., którzy żywo reagowali na przemiany społeczne, polityczne i artystyczne po roku 1989 w Polsce. Spośród nich wymienić można np. Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i Romana Dziadkiewicza.

Rafał Bujnowski 'Samolot' 2000, Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Prezentacja prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest swego rodzaju wizytówką przedstawiającą dotychczasowe osiągnięcia Muzeum w zakresie wypełniania jego misji. Wystawa ta jest także potwierdzeniem oryginalności krakowskiej kolekcji, która od samego początku powstawała w ścisłym związku i we współpracy z tworzącymi współcześnie artystami, którzy mieli możliwość de facto współtworzyć Muzeum Narodowe w Krakowie, m.in. poprzez przekazywanie własnych prac i aktywne uczestnictwo w codziennym funkcjonowaniu placówki.

Wystawa odbywa się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 (Pałac Potockich)

Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.