szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Enklawa: polsko-rosyjski projekt w Centrum Sztuki Współczesnej

19.01.2012

Magazyn

ENKLAWA | АНКЛАВ

Wystawa "Enklawa" w CSW Zamek UjazdowskiEnklawa to multidyscyplinarny projekt artystyczny w instytucjach, muzeach i przestrzeni publicznej miasta Kaliningrad. Projekt powstał w wyniku współpracy dwóch instytucji – CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz kaliningradzkiego oddziału Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej (NCCA) – federalnej organizacji zajmującej się promocją kultury artystycznej w Rosji.

Tematem, bohaterem i przestrzenią projektu Enklawa jest odległe od Warszawy o niewiele ponad 300 km miasto Kaliningrad – stolica obwodu specjalnego Federacji Rosyjskiej, terytorium o statusie graniczącej z Polską i Litwą eksklawy rosyjskiej.

Kaliningrad to historycznie niemieckie miasto, położone na polsko-litewskim pograniczu, które dziś jest miastem rosyjskim. To miasto kryjące w sobie ducha innego, nieistniejącego miasta. Współczesny rosyjski Kaliningrad zbudowany jest na gruzach Koenigsbergu – Królewca, doszczętnie zniszczonego podczas II Wojny Światowej i w latach powojennych. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, obwód kaliningradzki, dawniej integralna część Imperium, stał się eksklawą Federacji Rosyjskiej, obwodem, który od reszty Rosji oddzielają terytoria Polski i Litwy. Fizyczną i geopolityczną izolację obwodu wzmocniło wstąpienie Polski i Litwy do Unii Europejskiej. Rosyjska eksklawa kaliningradzka stała się nie-unijną enklawą na obszarze zjednoczonej Europy.
Kaliningrad, który wielokrotnie zmieniał nazwę, etniczną tożsamość, język i kulturę, jest miastem emblematycznym dla Środkowej Europy. A jednocześnie jest miejscem niepowtarzalnym, wyjątkiem od reguły, specjalnym przypadkiem. Kluczowymi pojęciami dla tego projektu są figury terytorium, pamięci, wielokulturowości, tożsamości, izolacji, odosobnienia i samotności.

W dniach od 25 października do 13 listopada br. projekt Enklawa był realizowany w Kaliningradzie. Na projekt składała się konstelacja różnorodnych projektów artystycznych: od wystawy w Kaliningradzkiej Miejskiej Galerii Sztuki, przez literacki performance Extracurricular reading, po interwencje w przestrzeń publiczną miasta oraz w stałe ekspozycje Muzeum Bursztynu, Muzeum Blindaż oraz regionalnego Muzeum Historii i Sztuki Kaliningradu.

Wystawa Enklawa w CSW Zamek Ujazdowski prezentuje prace zrealizowane w ramach projektu oraz dokumentację działań w Kaliningradzie. W styczniu 2012 roku uwieńczeniem i podsumowaniem przedsięwzięcia będzie publikacja książki Enklawa.

Artyści: Danil Akimov, Karolina Breguła, Dimitri Bulatov, Alexey ChebykinRyszard Górecki, Mikołaj Grospierre, Dominik Lejman, Mariusz Libel, Artur Malewski, Nezhniye Baby (Sasha Artamonova & Zhenya Lapteva), Aleksander Podoprigorow, Maciej Stępiński, Katya Shadkovska, Evgeny Umansky, Anna i Adam Witkowscy, Yury Vassiliev, ZOR (Grzegorz Drozd & Alicja Łukasiak)

Program

poniedziałek 5 grudnia, godz. 17.00-19.00, w przestrzeni wystawy Enklawa

1. Stach Szabłowski, Ewa Gorządek, kuratorzy CSW ZU, Irina Tchesnokova i Evgeny Umansky, kuratorzy NCCA Kaliningrad, Wprowadzenie do projektu
2. Anna Karpenko, niezależna badaczka z Kaliningradu, specjalizująca się w badaniu socjologicznych aspektów oraz regionalnej tożsamości w Kaliningradzie, wykład – Pomiędzy enklawą a eksklawą – Kaliningrad w Europie – spojrzenie „od środka”

wtorek 6 grudnia, godz. 17.00-20.00, w przestrzeni wystawy
1.Elena Tsvetaeva, dyrektor NCCA, Produkcja kulturalna w enklawie – jak wygląda praca w dziedzinie kultury w Obwodzie Kaliningradzkim
2. dr Maciej Raś, wykładowca w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista ds. wschodnich -Kaliningrad jako rosyjska enklawa/ekslawa w środowisku UE – spojrzenie „od zewnątrz”
3. Karolina Breguła, Grudzień 2009. Karolina Breguła pojawia się w Kaliningradzie. Chodzi od drzwi do drzwi, odwiedza obcych ludzi. Przedstawia się jako dobra sąsiadka z Polski.
Artystka zaprezentuje swój projekt „Dobrzy sąsiedzi”
4. Dyskusja z udziałem artystów biorących udział w wystawie oraz kuratorów z Warszawy, Kaliningradu i Moskwy

Wydarzenie specjalne:
W dniach 5 – 6 grudnia odbędzie się dwudniowa polsko-rosyjska konferencja Nie zobaczę więcej  poświęcona projektowi Enklawa

Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej – Oddział w Kaliningradzie, Fundacja Sztuka i Współczesność
Projekt jest zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawa
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu: Kaliningradzka Miejska Galeria Sztuki, VH-Druck

Otwarcie wystawy: 5 grudnia 2011, godz. 19.00
Wystawa czynna do 29.01.2012

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.