szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nietypowa aukcja dzieł sztuki w łódzkiej Galerii Kobro

19.01.2012

Aukcje, Polska

Tadeusz Piechura, aukcja

Aukcja Charytatywna dla Tadeusza Piechury

W sobotę 14.01.2011, w łódzkiej Galerii Kobro odbyła się aukcja charytatywna na rzecz Tadeusza Piechury. Przedsięwzięcie przyciągnęło ponad 50 osób.

W przeciągu dwóch godzin zlicytowano ponad 120 prac. Były to dzieła m.in. autorstwa Andrzeja Bartczaka, Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, Andrzeja Gieragi czy Marka Wagnera. Przed rozpoczęciem aukcji, dołączyło do nich jeszcze kilka innych prac. Wśród nich można było podziwiać m.in. trzy obrazy Grzegorza Chojnackiego, rektora ASP.

Aukcja miała charakter dość nietypowy. Odbyła się ona bowiem na rzecz Tadeusza i Mirki Piechurów, małżeństwa dwójki artystów pochodzących z Łodzi. Przy zorganizowaniu całego przedsięwzięcia współpracowali przyjaciele Piechurów, którzy słyszeli o ich ciężkiej sytuacji finansowej.

Główny wkład w podjęcie działań miała na pewno Ewa Latkowska-Żychska z łódzkiej ASP, Jacek Czekański oraz Aurelia Mandziuk z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

Największe emocje wywołały licytacje obrazów Ryszarda Hungera i Wacława Kondka. Na aukcji pojawiły się także prace Jerzego Trelińskiego oraz wiele innych interesujących ofert, takich jak komplety biżuterii czy jedwabne sitodruki. Wśród kupujących było dużo znajomych i przyjaciół artystycznego małżeństwa. Łącznie prace zostały sprzedane za 40 tys. zł.

Prace artysty można spotkać w muzeach i galeriach na całym świecie, poczynając od Japonii, idąc przez Izrael i kończąc na USA. Piechura zdobył nagrody takie jak International Triennial of Poster w Japonii czy na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Niestety, artysta od kilku lat zmaga się z nieuleczalną chorobą.

Portal Rynek Sztuki

Oprac. Olga Pisklewicz

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.