szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Dama polskiej sztuki konceptualnej w Budapeszcie

20.01.2012

Magazyn

Od 20 stycznia do 18 marca 2012 roku w Muzeum Ernsta w Budapeszcie odbędzie się prezentacja twórczości wielkiej damy polskiej sztuki konceptualnej / postkonceptualnej / pojęciowej – Natalii LL, artystki z Wrocławia, której twórczość weszła już dawno do kanonu historii sztuki, a która prezentowała już swoją twórczość w Budapeszcie, w Műcsarnok Kunsthalle, w 1969 roku.

Wystawa ta jest pierwszym, tak dużym, przekrojowym pokazem twórczości artystki od wczesnych aż po prace z lat ostatnich. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 50 prac, w tym prace wielkoformatowe, instalacje i filmy, podsumowujące całą dotychczasową twórczość artystki.

Natalia LL
Źródło: Muzeum Ernsta

Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) jest bez wątpienia jedną z najbardziej fascynujących i niezwykłych artystek polskich. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem, performance i sztuką wideo. W 1970 roku została współzałożycielką Galerii PERMAFO we Wrocławiu. Od 1975 roku brała udział w licznych konferencjach, sympozjach i wystawach organizowanych przez międzynarodowy ruch sztuki feministycznej. Od 2004 roku współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu jako artystka wizytująca.

Natalii LL udało się stworzyć charakterystyczny, niezwykle sugestywny i ekscentryczny wizerunek artystyczny, który silnie odwołuje się do wartości egzystencjalnych, za którymi zawsze stoi konkretny człowiek. Według Artystki sztuka może powstać tylko z prawdziwej miłości i jest bezwzględnie najwyższą wartością w życiu człowieka.

Zastanawia mnie szczególna energia, siła, rodzaj vis vitalis, która jest podstawą twórczości artystycznej. W moim przypadku jest to rozpoznanie, określenie i ograniczenie intymnego terytorium jako jedynej aktywności przeciwstawiającej się rozpadowi, entropii i zagładzie. Ta prywatna, dyskretna intymność staje się czarownym ogrodem, w którym odkrywam zastanawiająco piękne i nieznane mi kwiaty. Byłabym szczęśliwa, gdyby część moich heurez mogła uradować i ubogacić innych ludzi, będących odbiorcami mojej sztuki.

Natalia LL
Źródło: Muzeum Ernsta


Wystawa porusza problem prywatnego, społecznego i geograficznego terytorium Artystki, w tym również intymnego, dlatego podtytułem wystawy jest OGRANICZENIE, TERYTORIUM, OKREŚLENIE. Natalia LL sztukę traktuje jako jedyną możliwą aktywność, która jest w stanie przeciwstawić się destrukcji i „utonięciu” w codzienności. Lęki i trwogi dnia codziennego zdają się być nieznośnym utrapieniem. Z najwyższym trudem, jak pływak w wodzie pokrytej lodowymi krami, udaje się utrzymać kierunek, do którego zdąża nasza aktywność. To wszystko jest trudem istnienia, i potwierdzeniem istnienia, i cierpieniem istnienia. Sztuka, którą staram się uprawiać każdego dnia, próbuje te drżenia egzystencjonalne rozpoznać, opisać i zapisać. Sztuka stanowi nadzieję, że życie ma sens. Że istnienie ma sens. Natalia Lach-Lachowicz w swojej sztuce wychodzi od konceptualizmu, który poszerza o otwarcie na rzeczywistość, łącząc refleksję nad sztuką z rozważaniami nad ludzką egzystencją. Twórczość Artystki prowokuje, drażni, podnieca, ale jednocześnie skłania do refleksji.

Wystawie towarzyszyć będzie poważny, obszerny album monograficzny (wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2009 roku, przy wsparciu MKiDN), prezentujący dorobek twórczy artystki i polską sztukę konceptualną, z tekstami Adama Soboty, Waltera Zeidla, prof. K.Przybylskiego, Agaty Jakubowskiej, obszerną biografią autorstwa Adama Soboty oraz bogatą dokumentacją zdjęciową prac artystki.

 

Otwarcie wystawy z udziałem artystki odbędzie się 19 stycznia, o godz. 18.00
Prezentacja będzie trwać
od 20 stycznia do 18 marca 2012 roku

Muzeum Ernsta
1065 Budapeszt, Nagymező utca 8.

Źródło: Muzeum Ernsta Instytutu Polskiego w Budapeszcie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.