szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Polowanie na Awangardę: Zakazana Sztuka w Trzeciej Rzeszy

20.01.2012

Magazyn

Wystawa Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy pokazuje dzieła artystów, pisarzy, kompozytorów prześladowanych w latach 1933-1945 przez niemieckich nazistów.

Polowanie na Awangardę, Zakazana Sztuka w Trzeciej Rzeszy; Źródło: Miedzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Zaprezentowane są obrazy olejne, grafiki, rysunki, rzeźby, utwory literackie i muzyczne m.in. tak znanych twórców jak Carl Hofer, Leo Haas, Heinrich Maria Davringhausen, Emil Nolde, Max Ernst, Georg Grosz, Otto Freundlich,  Else Lasker-Schüler, Max Pechstein, Oskar Schlemmer, Irmgard Keun, Thomas Mann, Anna Sehgers, Hanns Eisler i Kurt Weill. Połączenie sztuki wizualnej, literatury i muzyki ma ukazać wagę zjawiska i nacisk totalitarnej władzy by oczyścić całą ówczesną kulturę z wszelkich niezgodnych z nazistowską doktryną przejawów.

***

W ramach cyklu Czwartki z awangardą , towarzyszącego wystawie Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy,  19 stycznia w MCK odbędzie się wykład prof. Jacka Purchli zatytułowany Hitlerowskie wizje Krakowa.
Jesienią 1939 roku Kraków został podniesiony przez Adolfa Hitlera do rangi stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Ta niechciana stołeczność przyniosła zasadnicze konsekwencje urbanistyczne. Kraków, podobnie jak Berlin, Monachium i Norymberga, a po Anschlussie Austrii także Linz – miał otrzymać nowy „szlif” urbanistyczny w wielkim stylu, który uczyniłby z niego „wzorowe miasto niemieckie”. Planowano m.in. stworzenie niemieckiej dzielnicy rządowej na Błoniach i realizację niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na zachód od placu Inwalidów. Do stworzenia „Generalbebaungslan von Krakau” został powołany Hubert Ritter, architekt spoza partyjnego układu, jednak mający za sobą ważne osiągnięcia urbanistyczne, takie jak np. osiedle mieszkaniowe Rundling na przedmieściach Lipska (powstałe w latach 1929-1930). Jego plany dla Krakowa, mimo iż pozostały na papierze, są godne przypomnienia i stanowią interesujący rozdział w historii urbanistyki miasta. Współczesność stawia wciąż pytanie o to „niechciane dziedzictwo” Trzeciej Rzeszy, które w Krakowie obecne jest chociażby w tak ważnym miejscu jak Zamek Królewski na Wawelu.

Wystawa czynna do 29 stycznia 2012 w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury Kraków,Rynek Główny 25, czynna: wt-nd 10.00-18.00
Ekspozycja została wpisana w program oficjalnych obchodów Sezonu Kultury Nadrenii Północnej–Westfalii w Polsce 2011/2012.

CYKL WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH WYSTAWIE
POLOWANIE NA AWANGARDĘ. ZAKAZANA SZTUKA W TRZECIEJ RZESZY
CZWARTKI Z AWANGARDĄ
19 STYCZNIA 2012
HITLEROWSKIE WIZJE KRAKOWA
PROF. DR HAB. JACEK PURCHLA
GODZ. 18.00

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY, Kraków, Rynek Główny 25

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.