szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Australijska sztuka współczesna w górę

23.01.2012

Rekordy aukcyjne, Świat

Ron Mueck Big Baby

Ron Mueck, Big Baby, Źródło: Gallery of Modern Art, Australia

Sztuka australijska cieszy się coraz większym zainteresowaniem kolekcjonerów lokalnych, a z roku na rok coraz częściej pojawia się także na światowych aukcjach. Jak pokazują liczby, rok 2011 okazał się wyjątkowo hojny dla sztuki Aborygenów — odnotowano aż 15% wzrost w sprzedaży aukcyjnej dzieł wykonanych przez rdzennych mieszkańców Australii. Jednak wyniki uzyskane przez australijską sztukę współczesną nie pozostają daleko w tyle. Okazuje się, że zyskuje ona coraz więcej zwolenników — tych lokalnych i międzynarodowych.

Zdecydowanym faworytem wśród australijskich artystów współczesnych jest hiperrealistyczny rzeźbiarz — Ron Mueck — jedyny australijski artysta, który nie tylko przekroczył próg miliona dolarów podczas licytacji w 2011 roku, ale również czterokrotnie zaistniał w rankingu 10 najlepiej sprzedanych dzieł australijskich twórców. Dziełem, które stanowiło punkt wyjściowy w karierze Muecka oraz uczyniło go najdroższym współczesnym australijskim artystą było ‘Big Baby’ pochodzące z 1996 roku.

sztuka australijska

Źródło: artprice.com

Ron Mueck słynie także z hiperrealistycznych rzeźb, wiernie odtwarzających najdrobniejsze szczegóły ludzkiego ciała, jednocześnie przedstawiając je w zmienionej skali (nienaturalnie powiększone lub zmniejszone). Do takich prac należała sprzedana podczas aukcji w Phillips de Pury & CoNY w 2005 roku monumentalnych wymiarów rzeźba ‘Pinocchio’, która trafiła w ręce nowego właściciela osiągając kwotę 460.000 dolarów. To właśnie ta rzeźba pozwoliła Mueckowi na nawiązanie znajomości z Charlesem Saatchi, jednym z najbardziej wpływowych ludzi na rynku sztuki.

Projekt ‘Man under Cardigan’ zachowując ludzką skalę udowodnił, że artysta nie jest ceniony tylko ze względu na wymiary jakie prezentują jego prace. Tutaj również hiperrealizm oraz uczucie przytłoczenia zostało docenione wśród licytujących— dzieło osiągnęło kwotę 786600 dolarów jednocześnie zajmując trzecią pozycję w rankingu najlepiej sprzedanych prac współczesnych w Australii.

Do pozostałych twórców triumfujących na australijskim rynku sztuki w 2011 roku należeli:  artyści współcześni— Howard Arkley i Bronwyn Oliver oraz artyści Aborygeni— Dorothy Napangardi i Gordon Bennett. Powyższa tabelka daje szerszy pogląd na wyniki uzyskane przez artystów.

 Źródło: artprice.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Australijska sztuka współczesna w górę”

  1. zuzanna

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.