szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Chińskie dachy Stefana Arczyńskiego

23.01.2012

Magazyn

Już od lutego dostępna będzie wystawa prac nestora polskiej fotografii Stefana Arczyńskiego, który w ubiegłym roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Stefan Arczyński , chińskie dachy

Źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Stefan Arczyński – artysta fotografik – wrocławianin z wyboru, urodzony w 1916 roku w Essen w rodzinie polskich emigrantów. Tam zdobywał szlify zawodowe, a od 1935 roku pracował jako fotograf. W latach 1939–1945 powstały jego zdjęcia wojenne; po 1945 roku dokumentował zniszczenia. W czasie wieloletniej pracy z równym zaangażowaniem fotografował zabytki, przyrodę i ludzi. Stefan Arczyński od 1951 roku jest członkiem ZPAF.

Odrębnym nurtem jego twórczości są zdjęcia z licznych podróży po świecie. Był w Chinach, w Indiach, w Afryce, w Stanach Zjednoczonych. – „Jeździłem tam z wycieczkami, mówi. I wszyscy mnie poganiali, bo ciągle zatrzymywałem się by robić zdjęcia.”

Wystawa Chińskie dachy została pokazana po raz pierwszy wrocławskiej publiczności w 1959 roku, zaraz po powrocie Stefana Arczyńskiego z egzotycznej podróży. Dzisiaj, prawie 60 lat później, artysta ponownie dzieli się z nami swoją fascynacją Chinami. Wystawa jest dostępna we wrocławskim Muzeum Architektury.

Stefan Arczyński „Chińskie dachy”
Wystawa czynna od 02.02.2012 -11.03.2012
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.