szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Tajemniczy Molab zbada „Sąd Ostateczny” Memlinga

25.01.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Jedno z najznamienitszych dzieł Hansa Memlinga, „Sąd Ostateczny” już wkrótce zostanie poddane specjalistycznym analizom, jakich podejmie się międzynarodowy zespół konserwatorów sztuki. Dzieło, które należy do zbiorów gdańskiego Muzeum Narodowego ma być zbadane poprzez użycie nowoczesnej aparatury o tajemniczej nazwie Molab.

Molab to skrót od Mobil Laboratory, czyli innowacyjnego w działaniu, mobilnego sprzętu, który w sposób całkowicie nieinwazyjny dokładnie zbada dzieło. Zabieg ten, ma służyć dogłębnemu poznaniu zastosowanych technik malarskich twórcy obrazu. Przeprowadzając tego typu analizę, można jednak nie tylko w pełni poznać warsztat artysty, ale również dowiedzieć się czy np. dzieło było przemalowywane.

Dokładna ekspertyza potrwa 5 dni, bo od 31 stycznia do 4 lutego. Przebieg badań zostanie transmitowany on-line, a nad jego sukcesem będzie czuwał zespół ekspertów z włoskiego Uniwersytetu w Purgii. Zabieg wykonywany przenośnym sprzętem Molab jest całkowicie bezpieczny dla dzieł sztuki. W żaden szkodliwy sposób nie ingeruje bowiem w strukturę obrazu i od początku do końca przeprowadzany jest w miejscu stałego pobytu dzieła, dzięki czemu nie jest ono narażone na ewentualną podróż.

Proces badawczy mógł dojść do skutku dzięki złożeniu aplikacji do międzynarodowego projektu naukowo-konserwatorskiego, o które pokusiło się Muzeum Narodowe w Gdańsku. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Unię Europejską, zaś zwycięskie zgłoszenie sporządzone zostało przez prof. Iwonę Szmelter z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Pod koniec ubiegłego roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu gościł już zespół włoskich ekspertów Molab-u. Wówczas wdrażano w życie projekt Aplom Silesia, którego celem było opracowanie metody badań, jaka dowiodłaby autentyczności warstwy malarskiej w zabytkowych mapach z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego.  Najsłynniejszy polski kolekcjoner przekazał je wówczas jako dar dla Ossolineum.

Obecnie za pomocą przenośnej aparatury badany jest również „Ołtarz Baranka Mistycznego” autorstwa braci Van Eycków w genewskiej Katedrze. Innymi dziełami jakie poddano tego typu ekspertyzie były obrazy Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Pabla Picassa czy Rafaela Santi.

Autorem „Sądu Ostatecznego” jest Hans Memling, który stworzył go na przestrzeni lat 1467 – 1471. Obraz został okrzyknięty najlepszym dziełem w całym dorobku niderlandzkiego artysty. Jednocześnie jest jedynym namalowanym w formie tryptyku, jaki znajduje się w polskich zbiorach muzealnych. Artysta wywodził się z Dolnej Nadernii, jednak większość życia spędził w Brugii.

Na przestrzeni wieków obraz malarza przechodził z rąk do rąk. O jego posiadanie walczyli m.in. Rudolf II czy Piotr I. Za czasów panowania Bonapartego dzieło wywieziono do stolicy Francji, aby po ośmiu latach z Luwru mogło trafić do Berlina. W 1817 roku obraz wrócił do Gdańska, zaś podczas II wojny światowej hitlerowcy wywieźli go do Turyngii. Tam odnalazła go Armia Czerwona. W późniejszych latach obraz był wystawiany w leningradzkim Ermitrażu, aż w 1956 powrócił na stałe do Polski.

tekst i foto.: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Portal RynekiSztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Tajemniczy Molab zbada „Sąd Ostateczny” Memlinga”

  1. tst

    Sąd Ostateczny ma nie tylko Gdańsk.
    Obraz Sąd Ostateczny jest wzorowany na rycinie Johanna Sadelera wg Christopha Schwartza z ok. 1589-90 r.
    Przedstawia ukazującego rany Chrystusa Sędziego zasiadającego na tęczy, z kulą ziemską i swoich stóp. Wyżej anioły trzymające symbole Męki Pańskiej, niżej inne dmą w trąby obwieszczając Sąd Ostateczny.
    Na dole zmarli powstający z grobów, jedni zabierani do życia wiecznego, inni pełni rozpaczy przez postaci piekielne na..http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=376&back=1

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.