szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieła Andy’ego Warhola w Saragossie

26.01.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

Dziś w Saragossie otwarto wystawę prezentują twórczość Andy’ego Warhola. Jest to pierwsza w Europie tak obszerna ekspozycja. Dotychczas większość dzieł artysty, jakie obecnie zdobią ściany hiszpańskiego muzeum, można było oglądać jedynie w Pittsburghu na terenie Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Centro de Exposiciones y Congresos Ibercaja Patio de la Infanta

Rozpakowywanie eksponatów zajęło kilka dni. Cały zbiór liczy 99 sztuk dzieł o wartości ponad 14 milionów euro. Jest to kwintesencja twórczości prekursora pop-artu z lat 30 ubiegłego wieku.

Wystawę udało się zorganizować dzięki uprzejmości Muzeum Andy’ego Warhola w Pittsburgu oraz organizacji Obra Social de Ibercaja. W Stanach Zjednoczonych za wystawę odpowiedzialna jest Amber Morgan, natomiast w Saragossie Lola Durán.

Oprócz obrazów artysty na wystawie można obejrzeć fotografie przedstawiające jego samego. Niektóre pochodzą z 1932 roku, gdzie oprócz trzyletniego Warhol’a widnieją również postacie jego matki i brata.

Większość eksponatów opowiada o życiu artysty; jego dzieciństwie, młodości, rodzinie oraz późniejszych latach, 40. i 50. XX wieku, kiedy to sztukę uprawiał już na poziomie komercyjnym.

Oprócz tego typu obiektów, na wystawie możemy również znaleźć szereg płócien, które artysta tworzył w latach 60., 70. Andy Warhol przedstawił na nich m.in. Trumana Capote, Marthę Graham, Sylvestra Stallone, Jane Fondę, Lizzę Minelli, Mao, Geralda Fordę, Carolinę Herrerę czy Yves Saint Laurent.

Wystawa potrwa od 26 stycznia do 22 kwietnia. Jest to ekspozycja tymczasowa, którą można podziwiać w jednej z atystycznych hiszpańskich placówek Centro de Exposiciones y Congresos Ibercaja Patio de la Infanta w Saragossie.

Po zakończeniu wystawy, dzieła artysty ponownie zostaną spakowane i trafią za ocean.

Źródło: www.abc.es

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.