szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zabytkowa chińska porcelana „Made in China”

26.01.2012

Magazyn


Od dziś do 1 kwietnia w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, będziemy mogli podziwiać wystawę poświęconą zabytkowej porcelanie chińskiej. Ekspozycja składa się z ponad 100 zabytków.

Chińska Porcelana

Ceramika przedstawia dwa główne nurty epoki Qing. Pierwszym z nich jest błękitno-biała porcelana, drugim porcelana zdobiona barwnie. Najcenniejszymi z prezentowanych eksponatów są biało-kobaltowe naczynia pochodzące z okresu Kangxi – wazony, butle, czarki i talerze.

Inna interesująca grupa to tzw. chińskie Imari, które zdobią motywy roślinne utrzymane w kolorystyce błękitu, kobaltu oraz czerwieni z domieszką złota. Uwagę zwiedzających na pewno przykuje imponujący, świetnie zachowany XIX wieczny serwis opatrzony podobiznami smoków.

Charakter porcelanowych serwisów poprzez handel kompanii wschodnioindyjskich przez wiele lat wpływał na postrzeganie państwa chińskiego przez Europejczyków. Imponujące kolekcje tamtejszej ceramiki zapoczątkowały w XVII wieku modę na chińszczyznę, która popularna stała się przede wszystkim w kolejnych stu latach.

Kielecka wystawa zgromadziła naczynia należące do zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Kielcach, a także eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeów Okręgowych w Toruniu i Tarnowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz z kolekcji prywatnej.

Ekspozycja chińskiej porcelany to przedsmak przed Dniami Kultury Chińskiej na jakie zapraszają Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Instytut Konfucjusza w Krakowie. Przedsięwzięcie, które odbędzie się w dniach 4 i 5 lutego, przewiduje specjalny program, który pozwoli wszystkim zainteresowanym zapoznać się z odpowiedziami na liczne pytania dotyczące obyczajowości, kultury oraz sztuki chińskiej.

Wystawa „Made of china”

Muzeum Narodowe w Kielcach

Pałac Biskupów Krakowskich

26.02.2012 – 01.04.2012

Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Zabytkowa chińska porcelana „Made in China””

  1. Jan

    Witam mam na imię Jan moje marzenie jest takie żeby stworzyć prywatne muzeum w środku Europy przez prywatnych ludzi którzy posiadają durze i małe kolekcie dzieł sztuki. Bardzo duża część osób z każdego kraju by chciała zobaczyć takie antyki których nie posiadają muzea a są w prywatnych rękach bo przecież to co się kupuje a aukcjach to już nikt nigdy nie zobaczy a można by było inaczej .

    1. Patry

      odezwij się wyśle zdjęcia może Cię zaskoczy

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017