szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Twórczość Wilhelma Sasnala w Haus der Kunst w Monachium

30.01.2012

Magazyn

Haus der Kunst w Monachium zaprezentuje przekrojową wystawę prac  Wilhelma Sasnala

Haus der Kunst w Monachium zaprezentuje przekrojową wystawę prac Wilhelma Sasnala

Anglicy zachwycili się już malarstwem Wilhelma Sasnala. Wystawa prac artysty w Whitechapele Gallery została znakomicie przyjęta przez krytykę oraz cieszyła się sporym zainteresowaniem publiczności. Teraz kolej na Niemcy. Już 3 lutego rozpocznie się kolejna wystawa malarstwa jednego z najgorętszych nazwisk sztuki współczesnej.

Haus der Kunst w Monachium zaprezentuje przekrojową wystawę prac polskiego artysty, począwszy od prac pochodzących z 1999 roku, a skończywszy na tych najnowszych. Wśród prac pojawi się zarówno 60 wspaniałych obrazów artysty, jak i wybór krótkometrażowych filmów, które stworzył.

Malarstwo artysty cenione jest za unikalny zapis tego, co dzieje się wokół nas. Za pomocą swoich prac Sasnal rejestruje różne informacje wysyłane przez współczesne media, często łącząc je z faktami zaczerpniętymi z historii. Tak, też na jego obrazach dostrzec można zarówno ikony pop kultury takie, jak Roy Orbison, jak i elementy nawiązujące do licznych wydarzeń historycznych, w tym Holocaustu. Jak twierdzi sam artysta, w świecie sztuki nie ma żadnych zasad, poza tą, że artysta musi pozostać autentyczny w tym, co robi – nie może oszukiwać odbiorcy.

Tym, co wyróżnia przepełnione autentycznością prace artysty jest na pewno umiejętność zatracenia wszelkich, na pozór, konwencjonalnych barier. W jego obrazach historia zaciera się z teraźniejszością, a romantyzm z realizmem. Z tego względu ciężko o sklasyfikowanie dzieł artysty – sam twierdzi, że nie ma słowa klucza, które w sposób doskonały opisywałoby jego twórczość. Nie dąży do mistrzostwa na jednym polu, chce  stale się rozwijać i unikać monotonii.

Ekspozycja prac artysty obejmować będzie 60 prac stworzonych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Wystawa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 13 maja.

Źródło: artknowledgenews.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.