szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Młoda sztuka, biżuteria i prace na papierze

01.02.2012

Aukcje, Polska

Tegoroczny sezon aukcyjny w Desie Unicum rozpoczną trzy wydarzenia: najpierw licytowane będą prace najmłodszych artystów, zarówno tych debiutujących, jak i takich, którzy zdobyli już uznanie kolekcjonerów, dwa dni później odbędzie się aukcja biżuterii dawnej, która będzie okazją do zdobycia szykownych i oryginalnych ozdób z minionych epok. W połowie miesiąca odbędzie się kolejna aukcja prac na papierze – prac nieco bardziej kameralnych niż płótna, jednak nieustępujących im pod względem artystycznym.

12 Aukcja Młodej Sztuki – fokus na młodych twórców

Jak pokazał poprzedni rok, sztuka najmłodsza staje się coraz bardziej popularna – w 2011 roku odbyło się dwa razy więcej licytacji niż w 2010, a średnio na każdej aukcji nabywców znajdowało 90% obiektów. Do katalogu pierwszej w tym roku aukcji młodej sztuki prace zostały dobrane w taki sposób, aby każdy, zarówno doświadczony kolekcjoner, jak i miłośnik sztuki dopiero zaczynający przygodę z twórczością młodych artystów, znalazł coś odpowiadającego jego upodobaniom oraz oczekiwaniom. Jednocześnie, jak zawsze, eksperci domu aukcyjnego zadbali o wysoki poziom artystyczny oferty. Tradycyjnie, licytacja każdej pracy zacznie się od 500 zł.

 

Praca Mateusza Rybki, Źródło: Desa Unicum

Praca Mateusza Rybki, Źródło: Desa Unicum

Tym razem dom aukcyjny zwraca szczególną uwagę na debiuty aukcyjne, które w katalogu zostały oznaczone specjalnym znacznikiem. Wśród nich wyróżnia się praca Sławomira Shutego – artysty totalnego, tworzącego w różnych dyscyplinach artystycznych. Prezentowana praca z 2007 roku pt.: „Łasy na każdy grosz” to malarski debiut aukcyjny tego twórcy. Warto także zwrócić uwagę na monumentalną pracę Anny Sieradzkiej „Mózg i serce” – dyptyk traktujący o ścieraniu dwóch sił w człowieku, umiejscowionych w mózgu i sercu. Prace te pochodzą z cyklu „Ciało”, zwracającego uwagę na fenomen działania ludzkiego ciała. Kolejnymi debiutami, na które warto zwrócić uwagę są: dyptyk „Baba i dziad” Piotra Saula, utrzymany w konwencji ilustracji; realistyczny akt kobiecy Ewy Szczekan; ciekawe ujęcie perspektywistyczne w obrazie „Hawana” autorstwa Anny Wójcik, czy świeże malarstwo Klaudii Kluczyk.

Z propozycji poza-debiutanckich warto wspomnieć o serigrafii Pikasa – najbardziej niepokojącego i obiecującego street-artowca na rynku sztuki najnowszej. Nie sposób też pominąć pracy Mateusza Rybki (okładka katalogu), pop-artowo wykorzystującej symbol XX wieku, jakim była Marylin Monroe. Na drugim biegunie stylistycznym leży konstruktywistyczny obraz NAWERA – architekta, projektanta, street-artowca. Niezwykłym obrazem-obiektem jest też niewielkich rozmiarów praca wykonana z ekoliny i skóry Andrzeja Sobiepana, studenta wrocławskiej ASP, który w styczniu tego roku zasłynął głośną akcją we wrocławskim Muzeum Narodowym, wieszając swoją pracę podczas nieuwagi ochrony na ekspozycji stałej.

Na aukcji pojawi się także praca „Pink Pearl” Maurycego Gomulickiego – barwnej, niezwykle charakterystycznej i rozpoznawalnej postaci w świecie sztuki zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Autorzy katalogu nie pominęli też artystów szczególnie poszukiwanych przez kolekcjonerów, m.in.: Artura Trojanowskiego, Gossi Zielaskowskiej, Ilony Herc, Marty Frej, Bartka Jarmolińskiego, Justyny Jabłońskiej czy Violi Tycz.

 2 Aukcja Biżuterii – walentynkowa okazja

Na świecie kupowanie biżuterii na aukcjach staje się coraz popularniejsze, co pokazała m.in. spektakularna aukcja klejnotów Liz Taylor w Nowym Jorku, która została sprzedana za ponad 116 milionów dolarów, a samą wystawę obejrzało 26 tysięcy zwiedzających! W Polsce pierwszą aukcję biżuterii dawnej przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizował dom aukcyjny Desa Unicum. Kolejna okazja do licytowania unikatowych kosztowności w różnych stylach i z różnych epok już w lutym, na kilka dni przed Walentynkami.

Unikatowe wyroby sztuki jubilerskiej przyciągają osoby poszukujące wyjątkowych prezentów, a także tych, którzy pragną nabyć oryginalną biżuterię odróżniającą się od oferowanych współcześnie wyrobów jubilerskich. Walentynkowa Aukcja Biżuterii odbędzie się 9 lutego 2011 r. Kilka dni przed Świętem Zakochanych pod młotek pójdzie ponad 70 pięknych przedmiotów dla pań i panów.

 

Pierścionek z akwamaryną, Źródło: Desa Unicum

Pierścionek z akwamaryną, Źródło: Desa Unicum

W katalogu aukcji znalazła się wyjątkowa biżuteria polska, austriacka i rosyjska z okresu secesji i art déco: bransolety, kolczyki, pierścionki, naszyjniki. Sztuka jubilerska z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia jest dziś, jak pokazała poprzednia aukcja w Desie Unicum, najbardziej poszukiwana. Każda z epok nadawała biżuterii oryginalne cechy, wprowadzała nowe kształty i rozwiązania formalne. W związku z tak wielką różnorodnością stylów, w katalogu każdy znajdzie dla siebie i dla swoich bliskich coś pięknego i niepowtarzalnego – od niedrogich precjozów z granatów, korali czy ametystów, po piękną platynową biżuterię oszronioną niezliczoną ilością diamentów.

Przykładem biżuterii z okresu art déco jest bransoleta pochodząca z lat 30.- 40. XX w. wykonana w całości z platyny i diamentów o łącznej masie ~ 8,00 karatów. Ten wyjątkowy przedmiot licytowany będzie od 55 000 zł. W katalogu aukcji znaleźć można też pierścionek z lat 50. z białego złota dekorowanego około dziesięciokaratowym akwamarynem i szesnastoma brylantami. Cena wywoławcza pierścionka to 6 000 zł.

6 Aukcja Prac na Papierze – sztuka kameralna

Aukcje prac na papierze budzą rosnące zainteresowanie kolekcjonerów, zarówno tych początkujących, jak i tych, którzy uzupełniają zbiory o mniejsze prace ulubionych twórców. Pierwsze aukcje prac na podłożu papierowym zostały zorganizowane w 2010 roku. Już wtedy zainteresowanie kolekcjonerów było duże, a średnia cena za obiekt wyniosła ponad 4 150 zł. Kolejny, 2011 rok, przyniósł jeszcze większy popyt ze strony miłośników sztuki, co przełożyło się na wzrost średniej wartości obiektu o prawie 20%.  Na tych licytacjach można niedrogo nabyć dzieła najlepszych artystów, którzy często oprócz dużych formatów, wykonywali bardziej kameralne prace w akwareli oraz rysunki czy grafiki. To także okazja do włączenia do kolekcji prac artystów, którzy specjalizowali się w tworzeniu na podłożu papierowym wykorzystując techniki takie jak akwarela czy pastel. 16 lutego w Desie Unicum pod młotek pójdzie aż 145 prac.

W katalogu znalazły się dzieła twórców współczesnych, a także dawnych mistrzów. Wybór prac współczesnych to gratka dla miłośników polskiej sztuki awangardowej – w katalogu są dzieła Marii Jaremy, Henryka Stażewskiego, Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego i wielu innych cenionych artystów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Z oferty grafik wyróżnia się litografia „Postacie” Władysława Strzemińskiego, która odbita była pod kontrolą artysty w latach 30. XX w. Inna odbitka tej samej litografii znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. Przedwojenne prace tego artysty są na rynku prawdziwą rzadkością (cena wywoławcza pracy: 20 000 zł).

Jan Chełmiński, Scena z polowania, Źródło: Desa Unicum

Jan Chełmiński, Scena z polowania, Źródło: Desa Unicum

Wśród obiektów zaliczanych do sztuki dawnej pojawiło się wiele ciekawych prac twórców École de Paris – m.in. wykonany tuszem krajobraz z Bretanii Meli Muter, pastelowy portret kobiecy autorstwa Stanisława Eleszkiewicza i dwie akwarele przedstawiające autoportrety Tadeusza Makowskiego. Warto też zwrócić uwagę na perfekcyjnie wykonaną akwarelę Jana Chełmińskiego, przedstawiającą wyjazd na polowanie oraz dwa piękne pejzaże w tej samej technice Rafała Malczewskiego, którego prace z aukcji na aukcję budzą coraz większe zainteresowanie.

Uwagę zwraca niezwykle subtelny „Portret kobiecy” Witkacego z 1933 r. przedstawiający prawdopodobnie aktorkę Irenę Solską. Licytacja tej pracy rozpocznie się od niebywale atrakcyjnej, jak na dzieło tej rangi, ceny wywoławczej 18 000 zł, obraz wymieniony jest w katalogu dzieł malarskich Witkacego opracowanym przez Irenę Jakimowicz.

Ciekawostką lutowej aukcji są dwie grafiki niezwykle cenionego na świecie rzymskiego artysty Giovanniego Battisty Piranesiego, powstałe w drugiej połowie XVIII wieku. Klasycystyczny „Widok ruin Świątyni Zgody” jest tym cenniejszy, że pochodzi z zestawu grafik wydawanych i sprzedawanych przez samego artystę, które następnie, po sprawdzeniu powodzenia wśród kupujących, przekazywał wydawnictwom do szerszej dystrybucji. Takie obiekty na aukcjach w Polsce pojawiają się niezwykle rzadko.

Terminarz aukcji w Desie Unicum, luty 2012:

12 Aukcja Młodej Sztuki:

wtorek, 7 lutego 2012 r., wystawę obiektów można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand

2 Aukcja Biżuterii: 9

lutego 2012 r., wystawę przedmiotów, które znalazły się w katalogu aukcji można oglądać w siedzibie DA w Warszawie

6 Aukcja Prac na Papierze:

czwartek, 16 lutego 2012 r. Prace prezentowane będą na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DA w Warszawie od 6 lutego.

Wszystkie aukcje odbywają się w siedzibie domu aukcyjnego Desa Unicum o godzinie 19.

Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.