szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Bliźniacza siostra Mona Lisy ujawniona w Muzeum w Prado

02.02.2012

Magazyn

Wiadomo już na pewno, że obraz znajdujący się w Muzeum w Prado to kopia stworzona w tym samym czasie, co słynna Mona Lisa. Odkrycie to jest przełomowe, bowiem pozwoli na bardziej wnikliwe badania oryginału Leonarda da Vinci.

Kopia została stworzona równolegle przez jednego z ulubionych uczniów Leonarda da VinciAndrea Salai lub Francesco Melzi. Swoimi wymiarami nie odbiega od wymiarów oryginału. Dostrzec można na niej dokładnie te same poprawki, które naniesione zostały na pierwowzór. To jednak, co do tej pory nie pozwalało wierzyć, że oba obrazy związane są wspólną historią, to czarne tło na kopii różniące się od oryginału. W skutek ostatnich prac konserwatorskich, które posługując się promieniami Roentgena dokładnie zbadały obraz, ujawniono, że pod czarna powłoką farby kryje się ten sam krajobraz, na tle którego namalowana jest Mona Lisa. To niewątpliwie sensacyjne odkrycie.

Z uwagi na fakt, że stan oryginału da Vinci nie pozwala na wnikliwe badanie dzieła, kopia posłuży jako dobrze zachowany przenośnik cennych informacji.

Oba dzieła, poza swoją kondycją wizualną, różnią się wizerunkiem Mona Lisy. Na oryginale widzimy postać kryjącą się za spękaną, starą farbą, która sprawia, że sama Mona Lisa wydaje się osobą w kwiecie wieku. Kopia natomiast, to promienny wizerunek bardzo młodej osoby o alabastrowej twarzy.

Większość ekspertów twierdzi, że Mona Lisa to kobieta o imieniu Lisa Gherardini, żona bogatego florenckiego kupca, który rzekomo zamówił jej portret u da Vinci. Jednak na początku XX wieku pojawiło się sporo wątpliwości oraz hipotez związanych z tożsamością Mona Lisy. Od tego czasu postać Mona Lisy opiewa pewna tajemnica. Dodatkowo, naukowców zaczął również zastanawiać tajemniczy uśmiech tajemniczej piękności. Jak się okazuje, uśmiech Mona Lisy staje się znacznie wyraźniejszy, gdy człowiek patrzy jej w oczy, natomiast rozmywa się po zwróceniu wzroku bezpośrednio na usta.

Obecnie trwają liczne prace konserwatorskie, których celem jest dotarcie do wszystkich faktów związanych z zagadkową historią Mony Lisy. Kopia obrazu da Vinci zostanie przewieziona do Luwru już w marcu, gdzie podziwiać ją będzie można obok jej bliźniaczego wizerunku w postaci oryginału namalowanego przez Leonarda da Vinci.

Źródło: theartnewspaper.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.