szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Odnaleziono skradziony obraz Pissarro

03.02.2012

Magazyn

Małych wymiarów, impresjonistyczny obraz skradziony w 1981 roku, to kolejne odkrycie tego tygodnia. Losy obrazu “Le Marché aux Poissons” namalowanego przez cenionego malarza Camille Pissarro, po tym jak został wyniesiony z Muzeum Faure, były bardzo zawiłe.  Obraz  w końcu trafił z powrotem do Francji.

Skradziony obraz Pissarro

Skradziony obraz Pissarro

Ponad 30 lat temu, obraz został nielegalnie wyniesiony z Muzeum Faure w Aix-les-Bains we Francji przez Emile Guelton. Następnie, kobieta zdołała niepozornie przemycić obraz do Stanów Zjednoczonych, gdzie z łatwością sprzedała go w 1985 roku Galerii Sztuki i Antyków w San Antonio. Zaskakującym jest fakt, że także galeria zdołała odsprzedać obraz kolejnemu nabywcy. Była to firma Sharan Corp, która zapłaciła za obraz 8,5 tys. dolarów. W momencie kiedy firma zakończyła swoją działalność, obraz stał się prywatną własnością jej właścicielki, która przez 10 lat upiększała obrazem swoje domowe wnętrze . Przełom nastąpił w 2003 roku, kiedy ówczesna właścicielka obrazu zdecydowała się na wystawienie go na aukcję w Sotheby’s. Służby do spraw zaginionych obrazów natychmiast zainteresowały się dawno poszukiwanym dziełem, a następnie zgłosiły proceder władzom francuskim.

Przez wiele lat toczyła się walka o obraz. Sharyl Davis, będąca formalną właścicielką obrazu w Stanach, upierała się, że obraz należy do niej oraz zażądała ewentualnego odszkodowania za poniesione straty w przypadku odebrania jej obrazu. Po latach, udało się zakończyć spór i obraz został przekazany przez wyższych urzędników celnych Ambasadorowi Francji podczas uroczystej gali, która miała miejsce w D.C.’s Kreeger Museum w środę.

Wyjątkowy monotyp przedstawia kobietę robiącą zakupy na targu rybnym. Camille Pissarro słynący z impresjonistycznych obrazów przedstawiających naturę, należy dziś do najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu w sztuce.

Źródło: artfixdaily.com

Oprac.Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.