szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Konferencja: „Między Kominternem a Sztukinternem. Artyści w rewolucji”

06.02.2012

Magazyn

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na konferencję towarzyszącą projekcji filmu Anny Baumgart „Zdobywcy słońca” i premierze książki Andrzeja Turowskiego „Parowóz dziejów”.

Parowóz dziejów, Źródło: Art Museum

Parowóz dziejów, Źródło: Art Museum

Jednodniowa konferencja poświecona będzie szeroko rozumianym związkom progresywnych artystów w Niemczech z twórcami z Europy Wschodniej i Rosji. Wybitni specjaliści zajmujący się awangardą 20-lecia międzywojennego (prof. Andrzej Turowskiprof. Isabel Wünsche oraz dr Lidia Głuchowska) przywołają w swoich wystąpieniach najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na wymianę idei oraz myśli w kontekście wrzenia rewolucyjnego wywołanego rewolucją rosyjską i berlińską aż po lata 30.

Konferencja będzie powiązana z pokazem filmu Anny Baumgart „Zdobywcy słońca” oraz książki Andrzeja Turowskiego „Parowóz dziejów” – film i książka przedstawiają dzieje pociągu agitacyjnego, który wyrusza z rewolucyjnej Moskwy i wiezie dzieła sztuki oraz materiały propagandowe III Międzynarodówki przez Warszawę do Berlina, by zakończyć swój bieg w Koluszkach koło Łodzi.

Program :

14.00 Projekcja filmu „Zdobywcy słońca” Anny Baumgart

14.30 prof. Andrzej Turowski – Wprowadzenie

15.00 prof. Isabel Wünsche – Novembergruppe: „Rewolucyjny duch, nowe sojusze i powstanie międzynarodowej awangardy w Berlinie”

15.45 dr Lidia Głuchowska – „Rewolucja listopadowa w Niemczech — jej mit i demistyfikacja w twórczości Stanisława Kubickiego”

16.30 prof. Andrzej Turowski – „Leninowski program propagandy monumentalnej”

17.15 Dyskusja

18.00 Przerwa

19.00 Projekcja filmu „Zdobywcy słońca” Anny Baumgart

19.30 Prezentacja książki Andrzej Turowskiego „Parowóz dziejów”

20.00 Dyskusja z udziałem Anny Baumgart, Andrzeja Turowskiego, Ryszarda Kluszczyńskiego, Magdaleny Radomskiej, Kuby Mikurdy

„Między Kominternem a Sztukinternem. Artyści w rewolucji”

konferencja: 9 lutego (czwartek), godz. 14.00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Źródło: Art Museum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.