szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zmarł ceniony hiszpański artysta Antoni Tàpies

07.02.2012

Magazyn

Antoni Tàpies, Źródło: La Fundació Antoni Tàpies

Antoni Tàpies, Źródło: La Fundació Antoni Tàpies

Jak podały hiszpańskie media, wczoraj popołudniu zmarł kataloński malarz, rzeźbiarz i eseista Antoni Tàpies. Artysta miał 88 lat.

Prace Tàpiesa są trudne do sklasyfikowania. Czasem oscylują wokół abstrakcyjnego ekspresjonizmu, zaś sam artysta nierzadko nazywał je ‚malarstwem materii’.

Był on samoukiem, powszechnie uważa się go za mistrza strukturalizmu i sztuki informel, czyli inaczej sztuki bezkształtnej. To nurt charakterystyczny dla lat 50. XX wieku. Aby uzyskać pożądany efekt, artyści tworzyli kolaż złożony z kolorowych linii i plam.

W ciągu dalszej kariery artystycznej Tàpiesa, jego sztuka stała się bardziej złożona. Do tworzenia prac artysta zaczął używać gliny i szmat, a także zaczął przekształcać meble takie jak krzesła czy komody, w oryginalne, artystyczne twory. Jak się okazuje, była to inspiracja pop-artem.

Jedna z podobnych rzeźb powstała w hołdzie złożonemu Pablo Picasso i została zainstalowana na barcelońskiej ulicy Passeig de Picasso

Dzieło powstało ze zbitki modernistycznych mebli, pochodzących z okresu, kiedy żył Picasso. Niesamowitości dodaje rzeźbie fakt, że jest ona zamknięta w środku szklanej konstrukcji, przypominającej bryłę lodu.

Armari, 1973, Antoni Tàpies, Źródło: La Fundació Antoni Tàpies

Armari, 1973, Antoni Tàpies, Źródło: La Fundació Antoni Tàpies

Poprzez całą swoją artystyczną działalność, Tàpies stworzył ponad 8 tysięcy dzieł, które doczekały się prezentacji w najsławniejszych placówkach muzealnych na całym świecie.

Jego prace powstawały na wielu materiałach: skórze, papierze, pyle murowym. Dodatkowo, w ciągu lat jakie poświęcał na tworzenie sztuki, założył swoją własną fundację: Antoni Tàpies Foundation, którą otworzył w 1948 roku w Barcelonie.

Zoom, 1946, Antoni Tàpies, Źródło: La Fundació Antoni Tàpies

Zoom, 1946, Antoni Tàpies, Źródło: La Fundació Antoni Tàpies

Główną ideą placówki miało być rozpowszechnianie sztuki współczesnej i nowoczesnej. Obecnie w placówce znajduje się największa kolekcja dzieł artysty.

Źródło: La Fundació Antoni Tàpies

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017