szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Wschodzący artyści młodego pokolenia

08.02.2012

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Wielu z nich dopiero skończyło studia, żaden z nich nie przekroczył 30 roku życia, wszyscy znaleźli się w rankingu 10 najlepszych wyników aukcyjnych uzyskanych przez artystów młodego pokolenia w 2011 roku. Jacob Kassay, Flore Sigrist, Yu KAO oraz Qing LI, to wschodzące osobistości świata sztuki, których dokonania zostały docenione na światowych aukcjach w 2011 roku.

Mimo, że jedynie 1% przychodu ze sprzedaży dzieł współczesnych przypisano w 2011 roku ultra młodym artystom, którzy nie przekroczyli 30 roku życia, to wyniki prezentowane w tabeli poniżej napawają w pewien sposób optymizmem. Ceny aukcyjne dzieł młodych artystów, w porównaniu z rokiem poprzednim, poszybowały górę.

 Wyniki aukcyjne uzyskane przez współczesnych artystów młodego pokolenia w 2011 roku

Źródło: artprice.com

Jacob Kassay – artysta, który do końca 2010 roku nie odznaczył się żadnymi osiągnięciami aukcyjnymi, w tym roku z impetem wkroczył na światowe aukcje. Aż 7 dzieł autorstwa młodego artysty zaistniało na tegorocznych aukcjach. Artystę, który w 2005 roku skończył studia na Buffalo State University, nieoficjalnie nazywa się cudownym dzieckiem sztuki. Objawienie talentu artysty miało miejsce już w 2008 roku, kiedy jego pracami zainteresowała się Eleven Rivington Gallery. Podczas indywidualnego wernisażu w 2009 roku, wszystkie prace artysty zostały sprzedane jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia. Zanim Kassey ukończył 27 lat jego prace zostały już gorąco przyjęte w wielu prestiżowych galeriach (Gagosian Gallery) oraz podczas światowych wydarzeń, jak Art Basel. Najwyższa cena uzyskana przez dzieło dobrze rokującego, młodego artysty wyniosła 240 tys. dolarów podczas aukcji w Domu Aukcyjnym Phillip’s de Pury & Co. w Nowym Yorku.

Jacob Kassay, Untitled 2010; Źródło: Dom Aukcyjny Philips de Pury & Co.

Jacob Kassay, Untitled 2010; Źródło: Dom Aukcyjny Philips de Pury & Co.

Głośno zrobiło się także wokół młodej francuskiej artystki – Flore Sigrist, której abstrakcyjny impresjonizm zwrócił uwagę kolekcjonerów z całego świata. Obraz artystki ‘Dyptique’ zauroczył nowego właściciela w takim stopniu, że wycenił dokonania młodej artystki na 97,945 tys. dolarów podczas aukcji, która odbyła się w Domu Aukcyjnym Artcurial w Paryżu.

Flore Sigrist,Dyptique; Źródło: Dom Aukcyjny Artcurial

Flore Sigrist,Dyptique; Źródło: Dom Aukcyjny Artcurial

Dwaj artyści z Chin – Yu KAO oraz Qing LI, którzy znaleźli się w rankingu, zabłysnęli wynikami aukcyjnymi już 2010 roku. Ich łączny dochód ze sprzedaży dzieł przekroczył wówczas 800 tys. dolarów w przypadku Yu KAO oraz 209 tys. dolarów w przypadku Qing LI. W tym roku, ponownie wyżej  w rankingu uplasował się Yu KAO, którego obraz ‘Five Hundred Years of Solitude’ osiągnął cenę 96,348 tys. dolarów.

Młodzi artyści, których nazwiska dumnie prezentują się w tabeli wyników aukcyjnych nie powinni jednak spoczywać na laurach. Jak się bowiem okazuje, rynek sztuki często zapomina o wyróżnionych za młodu twórcach. Statystyki z 2010 roku dają na to niezbity dowód. Spośród 8 artystów, którzy znaleźli się w rankingu w 2010 roku, jedynie jeden z nich zachował swoją pozycję na rynku aukcyjnym, sprzedając swoje dzieło drożej niż w roku poprzednim. Miejmy nadzieję, że euforia tegorocznych artystów potrwa dłużej niż rok.

Źródło: artprice.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Wschodzący artyści młodego pokolenia”

  1. Maciej Gajewski

    Ciekawe, czy do tego rankingu przygotowanego przez Artprice odniosą się polskie autorytety oburzone, że ceny prac polskich artystów mogą wzrosnąć kilkukrotnie w ciągu roku, dwóch, a także głosiciele poglądu, że „nie może być tak, że obrazy ucznia są droższe od obrazów profesora”. Z tego co wiem, n aukcji Phillipsa nie zauważono Moniki Małkowskiej z tabliczką STOP! NIE LICYTOWAĆ WYŻEJ, BO CENA PRZEKROCZY REKORD CENOWY SZANOWNEGO PROFESORA BUFFALO STATE UNIVERSITY…

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.