szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kontrowersyjna aukcja w Sotheby’s

09.02.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Wczorajsza sprzedaż w Domu Aukcyjnym Sotheby’s zasłynęła głównie tym, że powaliła kolekcjonerów z nóg wysokimi estymatami przedaukcyjnymi. Sotheby’s, licząc na hojność licytujących – na aukcji miały się pojawić znakomite dzieła Gustava Klimta oraz Salvadora Dali – podniósł poprzeczkę cenową przekraczając granice zdrowego rozsądku.

Niesprzedany podczas aukcji w Sotheby's obraz Salvadora Dali "Oasis"; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby's

Niesprzedany podczas aukcji w Sotheby's obraz Salvadora Dali "Oasis"; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby's

Kolekcjonerzy-inwestorzy jednogłośnie wypowiadali się, że zaproponowane przez Sotheby’s ceny aukcyjne, znacznie przekroczyły ich oczekiwania. Dlatego, niedawno odnalezione płótno Klimta – „Lakeshore with Birches”, wyceniane na bagatela 8 mln funtów oraz obraz Daliego – “Oasis”, szacowany na 6 mln funtów, pozostały w posiadaniu domu aukcyjnego.

Cena wywoławcza surrealistycznego dzieła Daliego spotkała się z  wyjątkowo ostrym sprzeciwem licytujących. Reakcja była związana z przekonaniem kolekcjonerów, że cena była sztucznie podniesiona ze względu na portret Paula Eluarda autorstwa artysty, który w roku poprzednim sprzedano za elektryzujące 13,5 mln funtów. Inwestorzy są jednak zdania, że ten rok nie powinien należeć do Daliego, a obraz „Oasis” był najzwyczajniej w świecie przeceniony.

Figurka "Working Model for Reclining Figure: Festival" Henry'ego Moore została sprzedana podczas aukcji w Christie's za 30 mln dolarów; Źródło: Dom Aukcyjny Christie's

Figurka "Working Model for Reclining Figure: Festival" Henry'ego Moore została sprzedana podczas aukcji w Christie's za 30 mln dolarów; Źródło: Dom Aukcyjny Christie's

Najlepiej potraktowany podczas burzliwej aukcji okazał się być obraz Claude Moneta  „L’Entree de Giverny en hiver” z 1885 roku. Jego nabywca gotowy był zapłacić za niego 8,2 mln funtów. Cena znacznie przekroczyła początkowy estymat aukcyjny, który oscylował pomiędzy 4,5 a 6,5 mln funtów. Obraz stanowił do tej pory własność prywatną, na aukcję trafił po raz pierwszy.

Warto dodać, że wieczór aukcyjny w Domu Aukcyjnym Christie’s odbywający się zaledwie dzień wcześniej został zakończony zupełnie innymi wynikami.  Impressionist and Modern Art Evening połączony z aukcją dzieł surrealistycznych przyniósł nowe rekordy aukcyjne oraz sprostał wymaganiom licytujących. Łączny dochód uzyskany z aukcji wyniósł 134,999,400 mln funtów. Tutaj szczególne zainteresowanie wywołały prace brytyjskiego artysty współczesnegoHenry’ego Moora. Figurka wykonana z brązu autorstwa Moora niemalże czterokrotnie przekroczyła wstępnie szacowaną cenę, osiągając zastraszające 30 mln dolarów.

Sotheby’s zdołało sprzedać 77% wystawianych na aukcji dzieł. Dochód z aukcji nie przekroczył zaś dolnej granicy szacowanego przed aukcją wyniku i wyniósł 78,893,650 mln funtów.

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017