szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Wystawa: Od Lenina i Che Guevary po Schwarzeneggera i Tymoszenko

09.02.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Już za niecały miesiąc, bo od 8 marca Muzeum Design’u w Zurichu organizuje wystawę, jaka ma przybliżać wzorce osobowe polityków sprawujących władzę na przestrzeni ostatniego wieku.

Love me Turkmenistan, Nicolas Righetti, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Love me Turkmenistan, Nicolas Righetti, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Politycy są wszechobecni w naszym społeczeńswie. To, jak siebie przedstawiają i jak pragną być postrzegani, zależy od konkretnego kontekstu historycznego, środowiska rządowego oraz aktualnie obowiązujących kanonów kulturowych.

Istotnymi emelentami pracy politycznej jest organizowanie przemyślanych kampanii wyborczych, umiejętność właściwej autoprezentacji i sprawne eliminowanie oponentów. Dlatego też gdy politycy usiłują zyskać poparcie jak nawiększej liczby osób, rzadko pokazują swoją prawdziwą tożsamość.

Got oil? Nenad Cizl, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Got oil? Nenad Cizl, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Wystawa „Head to Head – Political Portraits”, oświetla korzenie historyczne współczesnego świata polityki, zdradza epokowe tworzenie kampanii wyborczych oraz  zwraca uwagę na wciąż powracające wzorce z zakresu public-relations, jakie od lat towarzyszą pretendentom do najwyższych państwowych stanowisk.

Ekspozycja oferuje również wgląd w główne polityczne strategie. Plakaty z ostatnich 10 lat przedstawiają skomplikowane 'cykle życiowe’ polityków. Dotyczą kampanii o różnorodnym charakterze, jakie mają reprezentować poglądy kandydujących, a także  walkę z częstymi próbami oczerniania ich wizerunku przez międzypartyjnych konkurentów, bądź opinię publiczną.

Ekspozycja przedstawia transformację czterech różnych systemów politycznych oraz obraz ich czołowych sylwetek: od Lenina i Che Guevary po Arnolda Schwarzeneggera i Yulię Tymoszenko.

Spank The Monkey, Mario Lombardo, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Spank The Monkey, Mario Lombardo, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Political Portraits opisuje historię karier politycznych czterech konkretnych postaci, ze względu na ich ikonograficzne znaczenie. Na tej podstawie bowiem, nietrudno jest unaocznić strategie dotyczące sztuki wizualnej, jaka pomagała w kreowaniu wizerunku, zyskiwaniu prestiżu i wykluczaniu potencjalnych przeciwników.

Ekspozycja urozozmaicona jest także unikalnymi seriami fotografii i projektów artystycznych z całego świata, oraz pełna odniesień do historii austriackiej polityki.

Arnold Schwarzenegger, Amtsfotograf des Gouverneurs, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Arnold Schwarzenegger, Amtsfotograf des Gouverneurs, Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Na wystawie można obejrzeć również obrazy przedstawiające prezydentów Zurichu, którzy sprawowali rządy kantonalne. Prace zestawione zostały z dziesiątkami innych portretów, jakie przedstawiają głowy rządzących z odrębnych kontynentów. Wiele dzieł to obrazy, które w sposób satyryczny i karykaturalny rysują sylwetki najsławniejszych polityków.  Wszystkie zostały specjalnie udostępnione na potrzeby projektu Head to Head.

Intencją wystawy ma być zatem nie tylko zdradzenie podstawowych medialnych chwytów, do jakich uciekają się kandydaci polityczni, aby zdobyć poparcie opinii publicznej, ale również obalenie mitu idealnego świata, pełnego utopijnych wizji, jaki politycy nierzadko pragną budować w oczach wyborców.

Head to Head – Political Portraits”

8 marca –  3 czerwca 2012

Museum für Gestaltung Zürich

Źródło: Museum für Gestaltung Zürich

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.