szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawa: Być Kobietą

09.02.2012

Magazyn

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Antoni Pawlik zaprasza na wernisaż wystawy BYĆ KOBIETĄ, która zaplanowana została z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet. Jej pomysłodawczynią jest pani Magdalena Szczurowska.

Agnieszka Borowska - "kobiecości pejzaże", Źródło: Gminny Ośrodek Kultury Komorniki

Agnieszka Borowska - "kobiecości pejzaże", Źródło: Gminny Ośrodek Kultury Komorniki

Wystawa obejmuje szeroko pojętą kobiecość a zamysłem pani kurator Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej jest stworzenie takiej ekspozycji, której nie tylko rzeźba, forma jest deprymującym czynnikiem postrzegania kobiety, ale połączenie innych środków plastycznych takich jak: fotografia, malarstwo, grafika, rysunek i stanowi dialog. Celem jest przybliżenie i zarazem ukazanie kreacji kobiety w świadomości społecznej i jej roli.

Jak pisał Fryderyk Nietzsche: „Mężczyźni traktowali dotychczas kobiety niczym ptaki, które zbłąkały się gdzieś z wysokości: jako coś subtelniejszego, kruchszego, dzikszego, dziwniejszego, słodszego, serdeczniejszego-ale jako coś, co trzeba zamknąć, by nie odleciało”

Dzisiejsza prezentacja powstała w odpowiedzi na pytanie: „Być Kobietą”. Nie tylko nie ograniczałam się do ujednolicenia medium twórczego zaproszonych autorów, którzy wypowiadają się w zaproponowanych gatunkach, ale poszukiwałam odpowiedzi w konotacjach społecznych: roli i funkcji.

Związek miedzy pięknem jego kreacją w dobie „estetycznej wizualizacji” skraca dystans w postrzeganiu ciała w powiązaniu czysto historycznym minionych epok. Kobieta dawniej swój wygląd zawdzięczała naturze, teraźniejszość pozwala na jej modyfikację i kanoniczność przedstawień. Zagadka, jaką stanowi nie świadczy o braku nudy, ale pytanie, …czy matka, żona, anioł, demon, harpia, elf z czasem zamienią się w estetyczny produkt odpowiedzi naszych czasów, zaspokajający medialne gusta w pogoni za karierą i szczęściem?

Wystawa pozostawia widza w takiej kwestii. Wielość dzieł i wypowiedzi artystycznych daje pewien rzut na sposób interpretacji, sugestii, przeżywania i poznawania człowieka. Nie ma, zatem jednej artykulacji i czysto zbiorowej, ale pełne spektrum poszukiwań: portrety, studia, sceny rodzajowe, szkice, fotografie, obrazy, formy przestrzenne, kompozycje i dekompozycje, kadry…

Kobiety są jak kwiaty, piękne, barwne, zaskakujące i niepozorne, czasem nawet drapieżne. Nie da się ich prosto opisać, tak jak mnogość opisów jest nieskończona. Wszystko zależy od nich samych, w zależności, w jakiej sytuacji i miejscu na ziemi się znalazły, co pozwoliły w sobie zobaczyć i jak na siebie spojrzeć.

Od zawsze były muzami, obiektem wyrażania żywego piękna przejawiającego się w ciele i umyśle. Mężczyzna nie miał wpływu na powstanie kobiety, lecz gdy ta już powstała był w pełni szczęścia… Od tego czasu nieprzerwanie próbujemy uchwycić to, co nas w nich porusza i zachwyca.

Jak powiedział Oscar Wilde„Jeżeli chcesz wiedzieć, co ma na myśli kobieta, nie słuchaj tego, co mówi – patrz na nią.” Zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy różnych spojrzeń na kobietę i tego co zobaczyli w niej nasi twórcy.

Artyści:

Joanna Buczak – rzeźba
Agnieszka Borowska – fotografia
Bożena Fibik-Beim – malarstwo
Wisława Gryskowska – rysunek
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska – rzeźba, malarstwo
Maria Klimczak – malarstwo
Elżbieta Kmak – malarstwo
Bogdan Koliński – malarstwo, fotografia
Jerzy Kubacki – malarstwo
Katarzyna Makowska – malarstwo
Krzysztof Marciniak – malarstwo
Antoni Pawlik – fotografia
Beata Pflanz – malarstwo
Izabela Skorzec – malarstwo
Anna Słonka –Moskwa – rzeźba
Magdalena Szczurowska – rzeźba
Urszula Szymańska – rzeźba
Lidia Tyczyńska – rzeźba
Marlena Uciechowska – malarstwo
Antoni Walerych – malarstwo
Magdalena Walkiewicz-Kaczmarek – malarstwo
Agata Wawrzyniak – fotografia

Wernisaż uświetni występ wokalny Izabeli Frąckowiak, wykona ona
piosenkę „Być Kobietą” z repertuaru Alicji Majewskiej w aranżacji Marty Torebko.

BYĆ KOBIETĄ

Wernisaż 15 marca godz. 17:00
GOK Komorniki, Sala PIWNICA
Komorniki
Wystawa czynna 15.03 – 10.04 2012

Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.