szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord cenowy: Obraz Cèzanne sprzedany za 250 milionów dolarów

10.02.2012

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Rodzina królewska z Kataru zaskoczyła światowych dealerów płacąc za obraz Paula Cèzanne niemal 160 milionów funtów, co czyni dzieło najdroższym obrazem na świecie.

Jeden z najbardziej uwielbianych obrazów francuskiego malarza pt. „Gracze w karty” osiągnął najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki. Jest on jednym z serii pięciu prac, jakie przedstawiają francuskich chłopów grających w karty.

Rodzina królewska musiała pokonać dwóch najlepszych marszandów na świecie – Larrego Gagosiana i Williama Acquavella – aby wygrać upragnione arcydzieło. Ustanowiona cena przewyższyła tym samym poprzedni rekord 99 milionów funtów, jaki dotyczył obrazu Jacksona Pollocka pt. No 5 z 1948 roku, który został kupiony w okresie boomu na rynku sztuki w 2006 roku.

Źródło, Barnes Foundation museum in Merion, Pennsylvania

Źródło, Barnes Foundation museum in Merion, Pennsylvania

Paul Cèzanne, okrzyknięty ojcem sztuki nowoczesnej, namalował obraz „Gracze w karty” około 1893 roku. Na przestrzeni czasu stworzył cztery inne obrazy, które przedstawiają prowansalskich chłopów pogrążonych w grze. Seria pięciu prac, jakie uważane są za jedne z najważniejszych francuskich postimpresjonistycznych dzieł, często określa się mianem „człowieka martwej natury”.

Podczas gdy pozostałe cztery dzieła od dawna znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach, włącznie z Instytutem Sztuki Courtauld w Londynie, zakupiony przez Katar obraz był jednynym pozostającym wciąż w rękach prywatnych. Jednocześnie znajdował się on na światowej liście najbardziej pożądanych dzieł sztuki, jednak jego ostatni właściciel, grecki potentat George Embiricos, nie potrafił się z nim rozstać.

Źródło, Musée d'Orsay in Paris

Źródło, Musée d’Orsay in Paris

Zmienił zdanie na krótko przed śmiercią w zeszłym roku, sprzedając obraz tajemniczemu nabywcy. Transakcja odbiła się w mediach głośnym echem, mówiącym o bajońskiej sumie zainkasowanej przez greckiego milionera. Jednak dopiero teraz rekordowa kwota została oficjalnie ujawniona przez jeden z amerykańskich magazynów.

Rodzina królewska Kataru przez lata zgromadziła ogromny zbiór sztuki, i jest ona obecnie uważana za największego światowego kupca sztuki współczesnej. Teraz dzieło Paula Cèzanne ma zawisnąć na ścianie Muzeum Narodowego Kataru, zaraz obok dzieł Andiego Warhola, Damiena Hirsta czy Marka Rotko, które również zostały niedawno kupione.

Źródło, Metropolitan Museum of Art in New York

Źródło, Metropolitan Museum of Art in New York

Sztuka Cèzanne skupia się głównie na pejzażach i martwej naturze. Wiąże się ją głównie z impresjonizmem XIX wieku i kubizmem, jaki przyniósł wiek XX. Do tej pory najwyższą potwierdzoną ceną, jaką osiągnął obraz malarza, była martwa natura sprzedana za ponad 38 milionów funtów na jednej z nowojorskich aukcji w 1999 roku.

Seria obrazów Cèzanne zawsze budziła ogromne emocje. Jeden z kuratorów nowojorskiego Muzeum Sztuki, Gary Tinterow, stwierdził, że są to dzieła wybitne. Jego zdaniem, mieszkający w 1890 roku we francuskiej Aix-en-Provence malarz, malując cykl prac, pragnął ukazać charakter i sposób życia jej mieszkańców.

Źródło, The Courtauld Institute of Art in London

Źródło, The Courtauld Institute of Art in London

Największe wrażenie na widzu zrobiłby na pewno cykl dzieł Cèzzane zebrany w całość, bowiem mógłby wówczas dobitnie  unaocznić pierwotny zamysł malarza. Niestety, dzieła znajdują się w różnych muzeach rozstrzelonych po całym świecie.

Jak komentuje Tinterow, z Cèzzane wszystko jest hipotetyczne. Nie napisał zbyt wiele, ani nie datował swoich obrazów. Najprawdopodobniej był cichym twórcą, lubiącym pracować w totalnym odosobnieniu.

 

Zestawienie dziesięciu najdroższych obrazów świata:

1. Paul Cézanne, Gracze w karty – 160 milionów funtów

2. Jackson Pollock,  No 5 1948 –  99 milionów funtów

3. Willem de Kooning – Kobieta III – 97.5 milionów funtów

4. Gustav Klimt – Portret Adeli Bloch-Bauer – 95.2 milionów funtów

5. Vincent van Gough – Portret doktora Gacheta – 91 milionów funtów

6. Pierre-Auguste Renoir – Taniec w Moulin de la Galette – 86.4 milionów funtów

7. Pablo Picasso – Chłopiec z fajką – 78.5 milionów funtów

8. Pablo Picasso – Nagość na płycie rzeźbiarza – 69.9 milionów funtów

9. Vincent van Gough – Portret Józefa Roulin – 67.7 milionów funtów

10. Pablo Picasso – Dora Maar z kotem –  67 milionów funtów

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

fot.(góra) Qatar National Museum

Źródło: Daily Mail

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Rekord cenowy: Obraz Cèzanne sprzedany za 250 milionów dolarów”

  1. Allen

    W tym roku to chyba nie mają szans na takie coś, w życiu im się nie uda, patrząc jak mozolnie im idze praca z aklmatizacjaui to myśle , że za szybko się nie uporają z tym

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.