szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Kinomuzeum w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

12.02.2012

Magazyn

3 lutego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przeszło metamorfozę – przez cały miesiąc będzie się pokazywać publiczności od zupełnie nowej strony jako przestrzeń kinowa dla wszystkich miłośników ambitnego kina.

W programie Kinomuzeum znajdują się zarówno zjawiska słabo reprezentowane w kinematografii głównego nurtu, jak i pokazy filmów fabularnych, które miały swoje premiery w ramach najważniejszych festiwali filmowych. Kinomuzeum rozpoczeło swoją działalność premierowym pokazem Wstydu Steve’a McQueena z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

IMG_4882_700px

Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W ofercie filmowych nowości znajdują się również najnowsze dzieła takich twórców jak Miranda July (Przyszłość), Jan Švankmajer (Przeżyć swoje życie), Wilhelm Sasnal (Z daleka widok jest piękny), Wojciech Smarzowski (Róża), Phil Mulloy (Goodbye Mister Christie) oraz odrestaurowany w wersji HD legendarny film Jerzego Skolimowskiego Na samym dnie.

Ponadto dla wszystkich poszukujących nowych doświadczeń audiowizualnych, przewidziano specjalne pokazy w następujących kategoriach: Artist Moving Image, Kolekcja, Re:Forma, Art Documents, Curating Cinema oraz Animacja.

Pod hasłem Artist Moving Image zaprezentowane zostaną niepokazywane wcześniej w Polsce filmy artystów takich jak Anri Sala, bracia Chapman, Jeremy Deller czy Damián Ortega, a w ramach bloku Kolekcja przegląd prac artystów, którzy trafili do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Laurel Nakadate, Jonathana Horowitza, Duncana Campbella.

Przez cały miesiąc pokazom filmowym towarzyszyć będą wykłady, spotkania z reżyserami i artystami oraz specjalne pokazy z cyklu Re:Forma mające na celu inicjować dyskusje na temat formalnego wymiaru polskiego kina.

W programie Curating Cinema przewidziano między innymi: Vorspannkino – specjalny pokaz Susanne Pfeffer na temat sztuki zjawiskowych tytułów oraz napisów początkowych w filmie, wykład kuratora Thomasa Bearda z Light Industry New York na temat niedokończonych filmów oraz specjalny pokaz Stuarta Comera, kuratora filmu z Tate Modern Gallery o awangardowej artystce Lis Rhodes.

W piątek, 2 marca 2012 roku odbędzie się oficjalna inauguracja internetowej Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli archiwum gromadzącego polskie filmy eksperymentalne i sztukę wideo (około 600 tytułów) otwartego dla wszystkich w domenie publicznej. Z tej okazji artysta Józef Robakowski i kurator Muzeum Łukasz Ronduda opowiedzą o najciekawszych zjawiskach w polskim filmie artystycznym od lat dwudziestych do dziś.

Otwarcie Kinomuzeum oraz internetowej Filmoteki stanowi kontynuację działań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie związanych z Nagrodą Filmową PISF i Muzeum przyznawaną raz do roku artyście z pola sztuk wizualnych na realizację filmu fabularnego. Jej druga edycja zostanie ogłoszona już w lutym, w ramach Kinomuzeum.

Wszystkie te inicjatywy budują program filmowy Muzeum nastawiony na intensyfikacja dialogu pomiędzy kinem a sztuką, pomiędzy środowiskiem filmowym a artystycznym.

Z okazji uruchomienia Kinomuzeum w hallu wejściowym Muzeum zawisł neon legendarnego warszawskiego kina Skarpa, rozebranego pod budowę apartamentowca w 2008 roku. W kinie Skarpa, otwartym w 1960 roku, odbywały się najważniejsze premiery filmów polskich (m.in. „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy) i zagranicznych. Projektantem kina, jak i znajdującego się w zbiorach Muzeum neonu, był wybitny architekt Zygmunt Stępiński, współautor projektów powojennej odbudowy Warszawy, m.in. Trasy W-Z i ulicy Nowy Świat.

Na wszystkie spotkania, filmy i pokazy wstęp bezpłatny.
3 lutego – 3 marca 2012

Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.