szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Francuska kolekcja dzieł sztuki wyprzedawana za krocie

13.02.2012

Magazyn

Niezwykłą kolekcję jaką zgromadzili Pierre i Geneviebe Hebey można z powodzeniem nazwać czterdziestoma latami pasji i miłości. Zbór liczy ponad 130 eksponatów, począwszy od Art Deco a kończąc na sztuce współczesnej.

L’écuyère, Marc Chagall, Źródło: Camard & Associés

L’écuyère, Marc Chagall, Źródło: Camard & Associés

Paryski dom aukcyjny Camard & Associés organizuje niecodzienną licytację, na której zostanie wystawiona część kolekcji małżeństwa Hebey. Wśród sprzedawanych eksponatów znajdą się dzieła z zakresu rzeźby oraz malarstwa współczesnego.

Pierre Hebey, były prawnik, który od roku 2000 poświęca się pasji literackiej, w ciągu 20 stulecia zgromadził wraz z żoną kolekcję, która uczyniła go sławnym na francuskiej scenie kolekcjonerskiej. Hebeya połączyły więzy przyjaźni z takimi arystami jak Max Ernst, Bram Van Velde, Alechinsky, czy Niki de Saint Phalle.

Bella, Marc Chagall, Źródło: Camard & Associés

Bella, Marc Chagall, Źródło: Camard & Associés

Kolekcjoner zafascynowany jest przede wszystkim sztuką współczesną, zaczynając od abstrakcjonizmu i na surrealizmie kończąc. Całkowity dochód z licytowanych 140 dzieł,  może wynieść nawet 9 milionów euro i jak twierdzą eksperci będzie to dowód na niezwykłą wrażliwość i wysublimowany kolekcjonerski smak Pierra Hebey.

Dwa najbardziej oczekiwane dzieła, jakie wyszły z pod pędzla Marca Chagall, to obraz olejny: „L’écuyère”, którego cenę szacuje się na 700 – 900 tysięcy euro oraz „Bella”, jaka może zostać sprzedana za 500 tysięcy.

Couple, Marc Chagall, Źródło: Camard & Associés

Couple, Marc Chagall, Źródło: Camard & Associés

Kolejny szalenie porządany obiekt, to kamienny dyptyk zatutułowany „Moïse” (wstępnie cena waha się pomiędzy 160 a 180 tysiącami euro), oraz biała marmurowa rzeźba pt. „Para”. Zysk z jej sprzedaży szacuje się na 100 – 120 tysięcy.

Innym ważnym artystą francuskiej sceny nowoczesnej, którego dzieła zostaną zaprezentowane na licytacji jest Auguste Rodin. Aukcja obejmie 5 jego dzieł m.in. rzeźby z bronzu pt. „L’éternel Printemps” (220 – 250 tysięcy euro) oraz „L’âge d’Airin” ( 120-150 tysięcy).

Kolekcja Hebeya obejmuje także twórczność innych ważnych osobistości artystycznych 20 wieku, takich jak np. Fernando Botero, którego obraz olejny pt. „Journal” szacuje się na 35o – 450 tysięcy euro. Kolejny istotny europejski malarz to również Lucio Fontana i jego „Concetto Spaziale” z 1968 roku wystawiony za 150-180 tysięcy.

Eve of the death, Roberto Matta, Źródło: Camard & Associés

Eve of the death, Roberto Matta, Źródło: Camard & Associés

Aby złożyć hołd życiowej pasji Pierre’a Hebey, specjalny nacisk zostanie nałożony na prezentację sztuki abstrakcyjnej, którą uwielbia kolekcjoner.Wśród wystawionych dzieł znajdzie się więc obraz olejny Asgner’a Jorna pt. „Sans Titre” (szacowana cena 120-150 tysięcy euro) oraz cykl siedmiu rzeźb Louise’a Nevelsona pt. „Cienie Zmierzchu” z 1971 roku (od 100 do 120 tysięcy euro).

Wśród autorów licytowanych dzieł znajdą się także: Roberto Matta, Jean-Paul Riopelle, Jean Tiguely, Niki de Saint-Phalle, Jean-Michel Alberola, Karel Appel, Ferdinand Barbedienne, Jean-Baptiste Clésinger, Jean Fautrier, Alberto Giacometti czy Bram Van Velde. Aukcja odbędzie się 27 marca o godzinie 19:00 w domu aukcyjnym Camard & Associés w Paryżu.

Oprac. Olga Pisklewicz

Źródło: Camard & Associés

Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.