szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

500 lat Madonny Sykstyńskiej

14.02.2012

Magazyn

Obraz Rafaela Santi, Madonna Sykstyńska, obchodzi niedługo swoje 500 urodziny. Z tej okazji placówka wystawiennicza  Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie organizuje w maju wielką wystawę jubileuszową.

Madonna Sykstyńska, Źródło: Staatlichen Kunstsammlungen Dresden

Madonna Sykstyńska, Źródło: Staatlichen Kunstsammlungen Dresden

Pięćset lat temu Rafael Santi, wielki malarz i mistrz renesansu, dostał zlecenie od Papieża Juliusza II na namalowanie Madonny Sykstyńskiej. Dziś jest to jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie.

Nawet Ci, którzy nie są koneserami malarstwa Rafaela, na pewno świetnie znają słodkie buzie dwóch cherubinów, które od przeszło dwustu lat zdobią ściany sypialni, puszki herbatników, a nawet t-shirty.  Dół obrazu Rafaela Madonna Sykstyńska, na którym znajdują się postacie aniołków, był kopiowany i przetwarzany tyle razy, że paradoksalnie stał się ikoną popkultury.

Madonna Sykstyńska należy do Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie. Aby uczcić 500 rocznicę jej powstania Staatliche Kunstsammlungen organizuje wystawę jubileuszową, na której będzie można podziwiać najważniejsze arcydzieła włoskiego renesansu. Prace, które pochodzą z najbardziej znanych światowych kolekcji, zebrane w całość i właściwie wyeksponowane w Galerii Obrazów Starych Mistrzów, tylko podkreślą wyjątkowość twórczości Rafaela.

500 lat Madonny Sykstyńskiej, to także niezwykła okazja do zapoznania się z ekscytującymi historiami pełnych tajemnic i niedomówień, jakie rozgrywały się na przestrzeni tamtych czasów. Wystawa będzie doskonale ilustrować okresy ciemności artystycznej i bezdennego kiczu, które przeplatały się z twórczymi renesansowymi wzlotami i międzynarodowym uznaniem kunsztu Rafaela.

Ekspozycja prezentuje długą podróż, jaką przebyło malarstwo artysty: od jego powstania w renesansowym Rzymie, do osiągnięcia mitycznego statusu na całym świecie.

500 lat Madonny Sykstyńskiej
Czas trwania wystawy:
26.05-26.08.2012
Galeria Obrazów Starych Mistrzów
Drezno

Oprac. Olga Pisklewicz

Źródło: Staatlichen Kunstsammlungen Dresden

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.