szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Celebracja 80-tych urodzin Gerharda Richtera

14.02.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Gerhard Richter – jeden z czołowych współczesnych artystów niemieckich, szturmem wkroczył w 2012 rok. Z okazji rocznicy 80-tych urodzin artysty, Neue Nationalgalerie w Berlinie zorganizowała retrospektywną wystawę poświęconą dorobkowi artystycznemu Gerharda Richtera obejmującą ponad 130 obrazów oraz 5 rzeźb. Wystawa „Gerhard Richter: Panorama”, to zarówno spojrzenie na artystyczną przeszłość twórcy, jak i prezentacja jego dorobku z ostatnich lat.

„Abstraktes Bild" Gerharda Richtera zostało sprzedane w 2011 za 20 mln dolarów; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby's

Dzieło „Abstraktes Bild” Gerharda Richtera zostało sprzedane w 2011 za 20 mln dolarów; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby’s

Rok 2011 zdecydowanie przyczynił się do zdominowania rynku sztuki przez artystę. W listopadzie dzieło Richtera „Abstraktes Bild” zostało sprzedane na aukcji za rekordowe 20 mln dolarów. Wynik aukcyjny niewątpliwie wpłynął na notowania artysty na rynku dzieł sztuki jednocześnie nadając rozgłosu jego oryginalnej twórczości. Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta się utrzyma.

Według najnowszych badań opublikowanych przez Skates, Gerhard Richter należy obecnie do pierwszej dwunastki najbardziej pożądanych światowych artystów. Co więcej, artystę uznaje się również za najbardziej cenionego współczesnego twórcę.

Za twórczość Richtera, która cieszy się największym powodzeniem uważa się tą przypadającą na lata 80-te, aczkolwiek zdarzają się też wyjątki od tej reguły – wyżej wspomniany obraz „Abstraktes Bild” z 1997 roku ustanowił w roku poprzednim rekord aukcyjny dla artysty.

Prace wybitnego twórcy różnią się od siebie w swoim zamyśle i formie. Znaleźć można wśród nich zarówno obrazy, jak i fotografie. Przyglądając się bliżej stylowi artysty, wychwycić można elementy abstrakcji, jak i realizm bijący od fotografii. Tym jednak, co łączy różne formy i style stosowane przez Richtera, jest usilne dążenie do zgłębienia tematu iluzjonistycznej przestrzeni.

Obraz „Regenbogen" Gerharda Richtera został sprzedany za 1,537,830 dolarów; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby's

Obraz „Regenbogen” Gerharda Richtera został sprzedany za 1,537,830 dolarów; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby’s

Podczas sprzedaży aukcyjnej obrazu „Kerze” z 1982, która miała miejsce w ubiegłym roku w Londynie, artysta skomentował ją w dość niebanalny sposób. Otóż, dowiadując się, że obraz osiągnął cenę 12 mln euro, artysta skwitował to stwierdzeniem, że jest to tak samo absurdalne, jak kryzys bankowy – niezrozumiałe, groteskowe i nieprzyjemne.

Twórczość najdroższego niemieckiego artysty od 12 lutego jest do dyspozycji wizualnej odwiedzających Neue Nationalgalerie w Berlinie. Wystawa trwać będzie do 13 maja 2012 roku.

Źródło: artfixdaily.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.