szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Tydzień sztuki w Hiszpanii

15.02.2012

Magazyn

Ilość wydarzeń artystycznych w Hiszpanii, tylko w tym tygodniu, powinna napawać wiarą i optymizmemArco Madrit 2012; Źródło: ifema.es wszystkich tych, którzy zwątpili w istotną rolę tego, jakże pięknego, kraju na rynku sztuki. ARCO Madrit, Art Madrit oraz JustMad to spora dawka sztuki współczesnej w najlepszym wydaniu.

Ostatnie lata dość srogo potraktowały hiszpański rynek sztuki. Informacja o tym, że Hiszpania znalazła się dopiero na 20 pozycji światowego rankingu rynków sztuki w 2011 roku, zaskoczyła wszystkich bacznie obserwujących poczynania artystyczne tego kraju. Co więcej, z niedowierzaniem patrzy się na kraje, które zdołały wyprzedzić Hiszpanię: Singapur, Południową Afrykę i Turcję. Tu pojawia się pytanie, na które w dalszym ciągu brak odpowiedzi: jak to możliwe, że Hiszpania znalazła się w obliczu kryzysu rynku sztuki, jeżeli jej kultura jest tak bogata w doceniane od lat wydarzenia artystyczne, a hiszpańscy artyści wciąż święcą triumfy w czołowych rankingach – Pablo Picasso uplasował się w 2011 roku na czwartej pozycji pod względem sprzedaży dzieł artysty, natomiast Miquel Barcelo na dziewiątej.

Czy ten tydzień przyczyni się do ożywienia sytuacji na hiszpańskim rynku dzieł sztuki? Wszystko wskazuje na to, że może tak być.

Z wrogą tendencją zmierzą się Targi Sztuki Współczesnej ARCO Madrit odbywające się niezmiennie od 31 lat. Tegoroczna edycja, która de facto rusza właśnie dzisiaj,  dostosowała profil targów do oczekiwań odwiedzających. Jak wiadomo, w roku poprzednim  zrezygnowano z sekcji Performance oraz prezentacji sztuki elektronicznej, powołując się na słabe wyniki sprzedażowe owych dzieł odnotowane w latach poprzednich. Organizatorzy nie ukrywają, że także w tym roku forma targów uległa znacznej modyfikacji ze względu na wszechobecny kryzys – rezygnuje się z prac, które nie przyciągają galerii i kolekcjonerów ani też nie przynoszą finansowych korzyści, nie wspominając o prestiżu. Przewiduje się, że na targach pojawi się 160 galerii z 28 krajów, natomiast liczba odwiedzających oscylować będzie w granicy 150 tys. osób. Targi trwać będą do 19 lutego.

Wydarzeniami, które stanowią solidną alternatywę dla Targów ARCO Madrit (16-19 luty) są Targi Art Madrit obchodzące w tym roku swoją siódmą edycję oraz Targi JustMad odbywające się po raz trzeci.

To, czy wydarzenia goszczące w tym tygodniu w Madrycie przyczynią się do odbudowania pozycji Hiszpanii na światowym rynku sztuki, pokażą kolejne dni.

Źródło: artprice.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.