szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Gerhard Richter szturmem zdobywa aukcję w Sotheby’s

16.02.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne

Wczorajsza aukcja sztuki współczesnej w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie bez wątpienia należała do Gerharda Richtera. Aż sześć prac autorstwa artysty sprzedano w sumie za 30 mln dolarów. Tym samym, potwierdziły się przypuszczenia, że Gerhard Richter jest najbardziej kasowym oraz wziętym współczesnym artystą.

Gerhard Richter "Abstraktes Bild"; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby's

Obraz Gerharda Richtera „Abstraktes Bild” został sprzedany na aukcji w Sotheby’s za 4,9 mln funtów; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby’s

Sprzedaż dzieł Richtera, które jeszcze niedawno podziwiać można było podczas retrospektywnej wystawy w Tate Modern w Londynie, to prawdziwy fenomen. Gwoździem wieczoru był niewątpliwie obraz „Abstraktes Bild” z 1992 roku sprzedany drogą telefoniczną anonimowemu licytującemu za 4,9 mln funtów. Drugi w kolejności uplasował się fotorealistyczny obraz „Eis” z 1981 roku prezentujący niczym nie zmąconą przestrzeń morską z krami unoszącymi się na powierzchni wody. Dzieło stało się własnością anonimowego licytującego, który gotowy był za nie zapłacić 4,3 mln funtów.

Pozostałe prace artysty również cieszyły się ogromnym zainteresowaniem licytujących czyniąc aukcję niesamowicie emocjonującą i zaciętą. Łączny dochód ze sprzedaży czterech kolejnych obrazów artysty przekroczył 7 mln funtów.

Burzliwa i pełna emocji licytacja dotknęła również dzieło Jean-Michela Basquiata „Orange Sports Figure”. W wyniku licytacji obrazu przez pięć osób, cena pełnego kolorów dzieła zatrzymała się na kwocie 4,1 mln funtów.

Jean-Michel Basquiat „Orange Sports Figure" ; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby's

Jean-Michel Basquiat „Orange Sports Figure”; Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby’s

Rosnące zainteresowanie kolekcjonerów z Azji rynkiem sztuki także nie dało o sobie zapomnieć. Dwa abstrakcyjne obrazy autorstwa chińskiego malarza Zao Wou-Ki osiągnęły kwoty 1,6 mln funtów oraz 1,8 mln funtów dzięki kupcom z Azji chętnym dwukrotnie przebić cenę wywoławczą obrazów.

Organizatorzy aukcji z niecierpliwością czekali na rozstrzygniecie licytacji prac zmarłego przed rokiem Luciana Freuda. Mimo wysokich oczekiwań względem prac, nie zatrzęsły one aukcją. Co więcej, niektóre nie zostały nawet sprzedane. Najwyższą cenę osiągnął portret Lorda Goodmana namalowany przez artystę w 1985 roku – 735,650 funtów. Słaby wynik aukcyjny, to według zainteresowanych efekt lokalnej popularności prac Freuda, które w przeciwieństwie do obrazów Gerharda Richtera, nie są pożądane na całym świecie w równym stopniu.

Łączny dochód z wieczoru aukcyjnego – 50,7 mln funtów – przekroczył co prawda przedaukcyjne estymaty, jednak zaledwie o 2 mln funtów. Osiągnięty wynik nie był szczytem marzeń organizatorów. 57 dzieł spośród wszystkich 63 pozycji szczęśliwie znalazło nowego właściciela. Rozczarowanie częściowo związane było z faktem, że żadne z dzieł nie przekroczyło progu 5 mln funtów. Podczas aukcji rzekomo zabrakło tak elektryzującego wyniku, jaki miał miejsce podczas wtorkowego wieczoru aukcyjnego w Christie’s. Obraz Francisa Bacona sprzedano wówczas za oszałamiające 33,4 mln dolarów.

Źródło: Dom Aukcyjny Sotheby’s

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.