szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Wielka kradzież w muzeum w Olimpii

17.02.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Dziś rano muzeum w Olimpii zostało obrabowane. Dwóm napastnikom wystarczyło zaledwie 7 minut, aby ukraść niemal 70 bezcennych eksponatów.

Muzeum w Olimpii, Źródło: Olympia Greece

Muzeum w Olimpii, Źródło: Olympia Greece

Dwaj zamaskowani i uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do muzeum około godziny 7:30 rano. Najpierw udało im się wyłączyć system alarmowy, kolejno usiłowali wymusić oddanie eksponatów na pracownicy muzeum.

Kiedy odmówiła współpracy, została związana i zakneblowana. Następnie napastnicy przystąpili do rozbijania gablot, gdzie znajdowały się zabytkowe obiekty. Udało im się ukraść aż 68 z nich, głównie były to statuetki z brązu i gliny.

Jak poinformował burmistrz Olimpii Tymios Kocias, pracownicy muzeum muszą poczekać na oględziny głównego archeologa, który dokładnie oszacuje straty. Niestety, już teraz wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że były to przedmioty o nieocenionej wartości.

Dzisiejsza kradzież jest już drugim tego incydentem w ciągu dwóch ostatnich miesięcy w Grecji. Na początku stycznia z Galerii Narodowej zrabowano dwa drogocenne obrazy autorstwa Pabla Picassa i Pienta Mondriana, a także włoski szkic z XVII wieku.

Olimpia to kolebka igrzysk olimpijskich. 10 maja w muzeum, w którym doszło do rabunku, ma odbyć się wielka uroczystość zapalenia ognia olimpijskiego, poprzedzająca tegoroczne londyńskie igrzyska.

Zdaniem policji, rabusie przygotowywali się do napadu krok po kroku. Mieli oni znacznie ułatwione zadanie, bo jak się okazuje ochrona budynku muzeum była  niewystarczająca. Jak podały greckie media, krótko po napadzie do dymisji podał się minister kultury Pawlos Jerulanos.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.