szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Licytacja obrazu Lucio Fontana

20.02.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Czwartkowa aukcja w Phillips de Pury & Co. zakończyła się imponującym wynikiem uzyskanym przez obraz „Concetto spaziale, Attese” autorstwa Lucio Fontana. Dzieło, będące niegdyś własnością Andiego Warhola, zostało sprzedane za 1 mln funtów deklasując pozostałe pozycje aukcyjne.

Obraz trafił w ręce anonimowego nabywcy po tym, jak wylicytował go za pośrednictwem reprezentantki domu aukcyjnego biorącej udział w aukcji. Licytacja nie trwała długo i nie należała do wyjątkowo zaciętych. Mimo swojego prestiżowego pochodzenia, obraz osiągnął dolną granicę przed-aukcyjnej ceny szacunkowej. Wynik aukcji byłby znacznie lepszy, gdyby nie fakt, że obraz w przeszłości pojawił się już na aukcji, co według ekspertów obniża jego wartość.

Lucio Fontana to artysta znany głównie dzięki swoim eksperymentom z formą polegających na tworzeniu obrazów przestrzennych. Artysta dążył w swoich pracach przede wszystkim do uzyskania przestrzeni, którą osiągał poprzez dziurawienie i cięcie płótna. Technika ta była wyrazem buntu skierowanym przeciwko tradycyjnemu malarstwu, które Fontana negował. Efektem stosowania tej techniki jest cykl ‘Quanta’, w którym dopuszczono także uczestnictwo widzów przy tworzeniu ekspozycji. Obecnie prace Fontany stanowią część przeszło stu stałych ekspozycji w muzeach na całym świecie.

Pozostałe prace, które cieszyły się powodzeniem podczas aukcji sztuki współczesnej w Phillips de Pury & Co. to, m.in. fotografia Cindy Sherman “Untitled #410” sprzedana za 433,250 funtów oraz  obraz Andiego Warhala „Mao” wyceniony na 457,250 funtów.

Łączny dochód z aukcji wyniósł 5,7 mln funtów. Spośród 25 pozycji, które poddane były licytacji, dwie nie znalazły uznania w oczach żadnego z licytujących.

Oprac. Paulina Pajączkowska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.