szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Literatury: Sztuka i krytyka u nas, czyli tortura czarownicy

22.02.2012

Magazyn

 Założeniem wystawy jest przywrócenie współczesnej nauce niesłusznie zapomnianego malarza, rysownika, scenografa, archeologa, religioznawcy i teoretyka – Mariana Wawrzenieckiego (1863 – 1943). Artysty niezależnego, o nasyconym wizją posłannictwa, indywidualnym pojmowaniu roli sztuki ok. 1900 r. […]. Wyznawcy szeroko pojmowanej wolności, ideowo porównywalnej do współczesnych kultur alternatywnych – pisze autor scenariusza wystawy profesor Janusz Zagrodzki.

Źródło: Muzeum Literatury

Źródło: Muzeum Literatury

Marian Wawrzeniecki, wywodzący się ze środowiska krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uznany uczeń Jana Matejki, doskonalący warsztat malarski w Paryżu i Monachium, swoimi kontrowersyjnymi poglądami wywoływał liczne spory w świecie naukowym i artystycznym. Szerokim echem odbiła się zwłaszcza jego polemika ze Stanisławem Witkiewiczem, co do zadań i celów sztuki.

 Uważany był za ekscentryka i indywidualistę, malarza odważnych – zarówno w stylu, jak i formie – prac. Posługując się stylistyką symbolizmu tworzył nasycone erotyzmem i okrucieństwem wizje świata prasłowiańskiego oraz średniowiecznego, zdominowanego głównie przez obrazy torturowanych czarownic.

Ten niezwykle popularny na przełomie wieków XIX i XX motyw, związany z charakterystycznym dla epoki mizoginizmem, podszytym narastającym lękiem przed kobiecością, przewijający się w twórczości artystów Młodej Polski, do tego stopnia zawładnął wyobraźnią Wawrzenieckiego, że do dziś jest on nazywany – wedle słów Juliusza Wiktora Gomulickiego – „malarzem czarownic”.

 Swoje prace sygnował swastyką – starosłowiańskim symbolem przychylności bogów, szczęścia i zwycięstwa – co zwłaszcza w latach trzydziestych i po wybuchu drugiej wojny światowej było powodem wielu nieporozumień i nieprzyjemności jakich doświadczał.

[vsw id=”2o9bUCs9jyo&feature” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Sztuka i krytyka u nas, czyli tortura czarownicy. Marian Wawrzeniecki (1863-1943). 

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 lutego o godz. 18.00

Muzeum Literatury,  Warszawa

Wystawa czynna będzie do 6 maja 2012 r.

Źródło: Muzeum Literatury


 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.