szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Najsłynniejszy obraz Edwarda Muncha na aukcji w Nowym Jorku

22.02.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

Edward Munch, "Krzyk"

Edward Munch, "Krzyk"

Jedno z najbardziej znanych dzieł w historii sztuki, czyli ekspresjonistyczny obraz Edwarda Muncha „Krzyk” ma zostać sprzedany na aukcji w Nowym Jorku. Szacuje się, że wartość dzieła może osiągnąć kwotę nawet 80. milionów dolarów.

Drugiego maja, na aukcji w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s ma pojawić się jeden z najlepiej rozpoznawalnych obrazów na świecie – „Krzyk” Edwarda Muncha. Jest to jedyna wersja tego dzieła, pozostająca w rękach prywatnych, a jego wartość szacowana jest na ponad 80 milionów dolarów. Obraz należy obecnie do norweskiego biznesmena – Pettera Olsena. Jego ojciec – Thomas przyjaźnił się z marszandem Muncha.

Zachowały się cztery wersje dzieła. Ten, pozostający w prywatnych rękach pastel, datowany jest na ok. 1895 rok. Inną wersję „Krzyku” skradziono w sierpniu 2004 roku z Muzeum Narodowego w Oslo. Rozegrały się wówczas sceny jak z hollywoodzkiego filmu. Dwaj uzbrojeni złodzieje na oczach przerażonych widzów ściągnęli ze ścian „Krzyk” i inne dzieło Muncha – „Madonnę”. Oba obrazy zostały odzyskane dwa lata później, jednak ich stan zachowania pozostawiał wiele do życzenia – pierwsze miało plamy od wilgoci, drugie zaś było pocięte szkłem.

Simon Shaw, wicedyrektor i kierownik działu impresjonizmu i sztuki nowoczesnej w nowojorskim Sotheby’s  przyznaje, że obraz Muncha jest  jednym z najważniejszych dzieł, pozostających w prywatnym posiadaniu. Zdaniem Shawa, tak unikatowe ikony historii sztuki rzadko trafiają na rynek, więc trudno jest ocenić wartość „Krzyku”. Ostatnie sukcesy wielkich dzieł na aukcjach Sotheby’s, pozwalają jednak przypuszczać, że cena osiągnie pułap 80. milionów dolarów.

Dotychczasowy właściciel dzieła kwotę uzyskaną z licytacji zamierza przeznaczyć na budowę nowego muzeum, centrum sztuki oraz hotelu na swojej farmie w Norwegii.

Źródło: today.msnbc.msn.com

Oprac. Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.