szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawy: Sztuka Pabla Picassa w obiektywie Davida Douglasa Duncana

23.02.2012

Magazyn

Niespełna rok temu muzeum w Maladze, które zostało poświęcone twórczości Pabla Picassa, zorganizowało po raz pierwszy niezwykłą wystawę, przedstawiającą twórczość malarza z perspektywy jednego z jego najlepszych przyjaciół: fotografa Davida Douglasa Duncana. Obecnie ekspozycję można podziwiać we francuskim muzeum La Piscine w Roubaix.

Źródło: Musèe La Piscine

Źródło: Musèe La Piscine

 Cannes, 8 lutego 1956 roku. Fotoreporter David Douglas Duncan zatrzymuje swój samochód przed willą La Californie, rezydencją jednego z najznamienitszych artystów wszechczasów: Pablo Picasso. W dłoni fotografa tkwi pierścień, wykonany specjalnie z myślą o malarzu. Picasso docenia gest i zaprasza Duncana do swojego domu, do swojego artystycznego atelier i… do swojego życia.

 Silna więź przyjaźni, jaka wytworzyła się pomiędzy mężczyznami jest tematem wystawy, jaką organizuje muzeum La Piscine w Roubaix . „Picasso przy pracy – w obiektywie Davida Douglasa Duncana”, to zbiór 115 fotografii, które zostały starannie wyselekcjonowane z pośród tysięcy, jakie fotoreporter zrobił artyście w latach 1956-1961.

Wystawa prezentuje również 77 dzieł malarza, które pojawiają się na zdjęciach. Jest to więc próba nawiązania dialogu, który umożliwiłby widzowi dogłębne poznanie jego artystycznego świata. Chodzi także o unaocznienie malarskich procesów twórczych i motywów, z jakich Picasso czerpał inspiracje.

Źródło: Musèe La Piscine

Źródło: Musèe La Piscine

 Wśród wystawionych dzieł malarza odnajdziemy  min. olejne portrety jego żony Jacqueline, a także wiele rysunków i wytworów ceramicznych, które widz z łatwością rozpozna na fotografiach Duncana.

 Godne uwagi są tutaj różnorodne techniki malarskie, jakie stosował Picasso oraz fakt, że wiele dzieł, które będzie można obejrzeć w muzeum, należy do rzadko upublicznianych kolekcji prywatnych. Zwiedzając ekspozycję zobaczymy również tak  imponujące rzeźby jak „La mona y su cría” (Pawian i młode, 1951) czy „Mujer Con llave” (Kobieta z kluczem, 1954-1957).

Źródło: Musèe La Piscine

Źródło: Musèe La Piscine

Przyjaciele, rodzina, goście, a przede wszystkim dzieła sztuki, pojawiające się na zdjęciach Duncana, dają świadectwo zażyłości, jaka wytworzyła się pomiędzy fotografem a artystą. W związku z tym syn Picasso, Claude Ruiz-Picasso, napisał w swojej książe, która została opublikowana z okazji wystawy: „Wszystko to co widzisz na wystawie, jest realne. Jest prawdą. Wszystko było takie naturalne, włącznie z obecnością Duncana. Nie było żadnych pytań i tematów tabu”.

Wystawa „Picasso przy pracy – w obiektywie Davida Douglasa Duncana” jest uzupełniona 20-minutowym filmem dokumentalnym, który został nagrany specjalnie na potrzeby ekspozycji. W dokumencie, fotograf opisuje swoje doświadczenia związane z głęboką przyjaźnią, która połączyła go z Picasso, przypomina niektóre z ich rozmów, przywołuje atmosferę, jaka panowała w domu artysty, a także kładzie nacisk na ogromną dozę zaufania i wolności, jakimi został przez niego obdarzony.

Źródło: Musèe La Piscine

Źródło: Musèe La Piscine

Zorganizowanie wystawy było możliwe dzięki współpracy wielu placówek wystawienniczych i właścicieli kolekcji prywatnych, pochodzących zarówno z Hiszpanii jak i z poza jej granic. Poprzednio wystawa była prezentowana w dwóch innych miejscach: rodzimym  Museo Picasso Málaga oraz Kunstmuseum Pablo Picasso w Münster. Ekspozycja w muzeum La Piscine potrwa przez trzy najbliższe miesiące, bo do 20 maja 2012.

Źródło: Musèe La Piscine

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.