szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Chiny zdobywają światowy rynek sztuki

24.02.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Chiński artysta Zhang Daqian, został najlepiej sprzedającym się malarzem na aukcjach 2011 roku. Jak podała spółka Artprice, która monitoruje globany rynek sztuki, Chińczyk przebił tym samym wielkiego hiszpańskiego malarza Pabla Piccassa, który niespodziewanie wypadł z pierwszej trójki rankingu.

Zhang Daqian, Aachensee Lake, Źródło: China Guardian Auctions

Zhang Daqian, Aachensee Lake, Źródło: China Guardian Auctions

 Chiński artysta, który żył w latach 1899-1983, bezapelacyjnie zdominował szczyt światowego rynku sztuki, zarabiając w ciągu ubiegłego roku niemal 507 milionów dolarów. Rodak Zhanga,  Qi Baishi (1864-1957) znalazł się tuż za nim, bo na miejscu drugim, z wynikiem 445 milionów.

 Andy Warhol uplasował się na miejscy trzecim, wraz z ponad 324 milionami dolarów, zaś Pablo Picasso, który przez 13 ostatnich lat znajdował się na samym szczycie, tym razem zajął miejsce czwarte, przy czym osiągnął wynik 311,6 milionów.

 Podsumowując: aż sześciu chińskich artystów znalazło się w pierwszej dziesiątce, podczas gdy sama sztuka dalekiego wschodu stanowi ponad 40% sprzedaży na rynku pod względem jego wartości.

Eagle standing on pine tree

Qi Baishi, Eagle standing on pine tree, Źródło: China Guardian Auctions

 Jak mówi prezes i założyciel paryskiej spółki Artprice, Thierry Ehrmann, Chiny, które trafiły do czołówki już w roku 2010, musiały wygenerować dwie główne gwiazdy w roku kolejnym.

 Według Martina Bremonda, głównego ekonomisty Artprice, malarze, którzy w zestawieniu roku 2011 trafili na szczyt, mogą nie być dobrze znani na międzynarodowej scenie artystycznej, jednak w Chinach są uważani za czołowych współczesnych mistrzów pędzla.

 Ponadto Bremond dodaje, że malarze ci są na szycie, ponieważ Chiny zostały krajem numer jeden pod względem ostatnich podbojów aukcyjnych. Dzieje się tak dlatego, gdyż Chińczycy zawsze będą stawiać na swoich rodzimych artystów.

 Chociaż chiński współczesny rynek sztuki doświadczył pewnego spowolnienia z powodu kryzysu finansowego, to tradycyjna chińska sztuka nowoczesna może być uznana za jeden z sektorów, który wciąż pozostaje niezwykle elastyczny.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Źródło: Daily Star

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.