szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Część kolekcji obrazów Hitlera odnaleziona w czeskim kompleksie klasztornym

24.02.2012

Magazyn

Jak poinformowały Czeskie media część kolekcji niegdyś należąca do przywódcy nazistowskich Niemiec, Adolfa Hitlera, została odkryta na terenie Czech, w zespole klasztornym w Doksanach. Odkrycia dokonał Jiri Kuchar, czeski historyk sztuki.

Źródło: Klášter Doksany

Źródło: Klášter Doksany

Do publicznej wiadomości podała to zdarzenie telewizja Nowa. Jak szacują eksperci, jeśli oddać by dzieła na licytacje, mogłyby osiągnąć cenę nawet 50 milionów koron czyli ponad 8 milionów złotych.

Kuchar odkrył aż siedem płócien w magazynie, który był niedostępny dla osób zwiedzających. Dzieła uważano za bezpowrotnie zaginione. Według czeskiej telewizji, jednym z obrazów jest ulubione dzieło Hitlera pt. „Wspomnienie Stalingradu”, które przedstawia żołnierzy poukrywanych wśród okopów na froncie wschodnim.

Hitler początkowo ukrywał obrazy w klasztorze w miejscowości Wyższy Bród, na południu Czech, gdzie obecnie graniczą one z Austrią. Dzieła mogły być przez Hitlera kupione lub zdobyte.

Po tym jak państwo niemieckie w 1945 roku ogłosiło klęskę, Amerykanie zaanektowali kolekcję Hitlera i z Wyższego Brodu, zabrali je do miejsca, gdzie wówczas zabierano wszystkie tego typu artefakty.

Nie wiadomo jednak w jakich okolicznościach siedem dzieł pojawiło się w Doksanach. Jak powiedział kierownik założonego w XII wieku klasztoru, nikt z jego mieszkańców nie miał pojęcia o istnieniu dzieł. Na razie malowidła pozostaną w depozycie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Źródło: Ceske Noviny

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Część kolekcji obrazów Hitlera odnaleziona w czeskim kompleksie klasztornym”

  1. margreth

    Szkoda ze nie ma ani jednego zdjecia chocby jedngo z tych obrazow, tylko sama gadanina jak w TV

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.