szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Hairy candies, czyli laboratorium wyobraźni Magdaleny Franczak

24.02.2012

Magazyn

„Hairy Candies” to wielopłaszczyznowy projekt sięgający korzeniami do baśni i mitologii, pojęcia piękna oraz przedmiotów, rzeczy i obrazów, które zazwyczaj wzbudzają nasze przerażenie zarazem fascynując i uwodząc niejednoznacznością i tajemnicą.

Głównym polem odniesień są zwierzęcość i instynkty. Poszczególne prace ukazują ambiwalencję odczuć poprzez włosy i sierść. Galeria zamienia się w laboratorium wyobraźni – zamkniętą przestrzeń opanowaną przez jej wytwory. Prywatna kolekcja osobliwości, która ciągle rośnie.

Magdalena Franczaksięga do archetypów zakorzenionych w ludzkich umysłach, tworzonych na bazie zasłyszanych historii, baśni, mitów. Nawiązuje do tej sfery wyobrażeń, która wymyka się jednoznacznym ocenom, kusi i zniewala a jednocześnie odpycha i powoduje niepokój. W jej realizacjach cielesność jest reprezentowana

Hairy Candies Magdalena Frranczak; Źródło: Gareria 81 Stopni

Hairy Candies Magdalena Frranczak; Źródło: Gareria 81 Stopni

przez jej odpryski, pozostałości po człowieku – włosy, które nie są już częścią ciała, tworzą intrygujące obiekty drażniące wyobraźnię. Bliska i znajoma materia zostaje wykorzystywana przez artystkę w zaskakującym kontekście. Kolejne odsłony projektu „Hairy Candies” to instalacje site specific, które nasiąkają znaczeniem miejsca, ewoluują w toku kolejnych przekształceń.

Hairy Candies, Magdalena Franczak; Źródło: Galeria 81 Stopni

Hairy Candies, Magdalena Franczak; Źródło: Galeria 81 Stopni

Magdalena Maria Franczak  z wykształcenia malarka w działaniach -artystka interdyscyplinarna, posługująca się różnymi mediami w zależności od potrzeby realizowanego projektu (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts).

Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Słupska (2005 i 2008), oraz Marszałka Województwa Pomorskiego (2009,2010,2011).

Wystawia w galeriach w Polsce (m.in. Wozownia w Toruniu, BGSW w Słupsku, Arsenał w Poznaniu, Galeria Biała w Lublinie) i za granicą (Kanada, Portugalia, Dania, Niemcy, Rosja).

Wchodzi w przestrzeń teatralną projektując kostiumy, plakaty, działając performatywnie, oraz w przestrzeń publiczną – poprzez wielkoformatowe murales (m.in na ścianie 4-piętrowego bloku w Słupsku i na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku) i maleńkie sekrety zakopywane z dziećmi w różnych miejscach Polski i Europy.

 W swojej twórczości porusza problem ciała, jego opresji i kondycji. Krąży wokół mitologii i rytuałów dzieciństwa. Bada proces pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy. Fascynują ją włochate stwory i symbole kartograficzne, które przetwarza w projekcie – Ślady.

Wernisaż:

17.03.2012

g.19:00

Galeria 81 Stopni

Ul. Kłopotowskiego 38 lok.5

Warszawa/Praga

Wystawa trwa:

18.03 – 14.04.2012

 

Źródło: Galeria 81 Stopni

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.