szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Erozja w świecie sztuki: wystawa prac Michała Puszczyńskiego

27.02.2012

Magazyn

EROSION to wielopłaszczyznowy projekt Michała Puszczyńskiego, realizowany od 2009 roku. Filmy, instalacje site speciffic, rzeźby, obiekty a także teksty i fotografie stały się próbą oswojenia procesu, któremu podlega wszystko, co materialne, w tym również my sami.  Projekt artysty to pogodzenie się z myślą, że wszystko, co żyje, zawiera w sobie pierwiastek śmierci, a proces rozpadu zaczyna się już z momentem narodzin.

Michał Puszczyński, Źródło: Galeria BWA Wrocław

Michał Puszczyński, Źródło: Galeria BWA Wrocław

Używając gliny, betonu i żywic jako głównych materiałów, przez ostanie 3 lata artysta buduje swoje instalacje i dokumentuje postępującą ich erozję. Dzięki temu twórca osiągnął etap, w którym dzieła przestały być artefaktami, a stały się jedynie rekwizytami.

Realizacje „Erozji” odbywały się już w różnych miejscach i warunkach, zarówno Polsce, jak i poza jej granicami, tj. Niemczech, Danii USA i Chinach. Projekt mogliśmy podziwiać w opuszczonym domu w Częstochowie, w industrialnych wnętrzach fabryki porcelany w Jedlinie, w kaplicy w Orońsku, w rozpadającej się kamienicy w Goerlitz i w Knoxville czy w Tennessee, gdzie znajduje się słynna „Farma Ciał”.

Michał Puszczyński, Źródło: Galeria BWA Wrocław

Michał Puszczyński, Źródło: Galeria BWA Wrocław

Realizacja filmów, w których rozpadały się rzeźby, pozwoliła na ostateczne określenie sposobu postrzegania obiektów: poprzez ramę kadru, klatki, wizjer obiektywu. Umieszczanie całych instalacji na stelażach pozwala tworzyć przestrzenne obrazy, budować „vanitas”, „martwe natury”.

Martwe dosłownie, bo opowiadające o procesie, który jednocześnie przeraża i fascynuje. Na wystawie w galerii Szkła i Ceramiki zostanie zaprezentowane 9 filmów, a także różnego rodzaju obiekty oraz instalacje site specific, będące podsumowaniem projektu. Podczas zamknięcia wystawy pokazana zostanie ostatnia instalacja, jaka oficjalnie zakończy całe przedsięwzięcie.

[vsw id=”1jTH7sh6ksc” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Otwarcie wystawy oraz spotkanie z artystą:

czwartek 1 marca 2012, od godz. 17.00 do godz. 19.00

 BWA Wrocław, Galeria Szkła i Ceramiki

Źródło: BWA Wrocław

Oprac. Portal Rynek-Sztuki

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.