szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria aTAK: „cząstka Hº”

27.02.2012

Magazyn

Najnowszy cykl obrazów Julii Curyło, prezentowany w Galerii aTAK, stanowi kontynuację wcześniejszych zainteresowań artystki, które charakteryzowały się potrzebą odnalezienia duchowości w kulturze masowej. Tym razem poświęcony jest obserwacji rozwoju współczesnej nauki w kontekście wiary.

Tytułowa „cząstka Hº” odnosi się do zakrojonego na wielką skalę eksperymentu prowadzonego w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN), mającego na celu udowodnienie lub wykluczenie istnienia najmniejszej cząstki, w której naukowcy upatrują racjonalnego wytłumaczenia powstania wszelkiej materii.

Wokół Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), maszyny, w której hipotetycznie uda się wyodrębnić tzw. „boską cząstkę”, autorka snuje swoją fantastyczną opowieść o alternatywnej kosmogonii. Wizje świata, którego głównym bohaterem jest akcelerator, wyniesiony w tych obrazach do rangi Boga, są namalowane z rozmachem, w wielu przypadkach nawiązują do tradycyjnej ikonografii chrześcijańskiej.

Artystka w przedstawieniach zaawansowanej technologicznie maszynerii oraz zderzeń wiązek protonów pozostaje wierna symbolicznemu realizmowi. Nauka jest pociągająca nie tylko ze względu na możliwość odkrycia prawdy o regułach rządzących rzeczywistością, urzekają w niej także malarską urodą poznawane zjawiska fizyczne. Julia Curyło opatrzyła wybrane obrazy poetyckimi komentarzami, które zamieszczone zostały w części katalogowej. Stanowią one przewodnik do oglądania płócien.

Julia Curyło – Cząstka H˚

23. lutego 2012 – 21. kwietnia 2012

Galeria aTAK, Warszawa

Źródło: Galeria aTAK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.