szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wielka aukcja Kolekcji Hugo w paryskim Christie’s

27.02.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Z okazji 210 rocznicy urodzin Victora Hugo, dom aukcyjny Christie’s organizuje 4 kwietnia 2012 niecodzienną licytację. Pod młotek pójdzie około 500 obiektów, takich jak książki, obrazy, rysunki, ryciny, fotografie, meble oraz inne osobiste przedmioty, jakie stanowią historię życia Victora Hugo oraz jego potomków: Charlesa, Georgesa i Jeana. Dochód z całej aukcji szacowany jest na około 1 milion euro.

Victor Hugo, Źródło: Christie's

Victor Hugo, Źródło: Christie's

Victor Hugo urodził się w 1802 roku w Besacon i zmarł w 1885 roku w Paryżu. Był francuskim pisarzem, poetą, dramaturgiem i politykiem. Uznaje się go za jednego z najistotniejszych reprezentantów zarówno literatury francuskiej, jak i francuskiego romantyzmu.

Przez całe swoje życie artysta zgromadził liczny majątek w postaci rysunków, obrazów, książek czy mebli. Wszystkie te przedmioty będzie można licytować na kwietniowej paryskiej aukcji.

Pod młotek pójdzie także wiele rękopisów i listów artysty. Jednym z najciekawszych będzie „List do narzeczonej” napisany w 1820 roku. Victor Hugo zdradza w nim uczucia, jakie żywił do swojej przyszłej żony. Tego typu eksponat szacuje się w granicach 3 tysięcy – 5 tysięcy euro.

Źródło: Christie's

Źródło: Christie's

Bardzo cenne są również sektory „Dawnych Mistrzów” i dzieł XIX-wiecznych. Jednak największą gratką dla miłośników twórczości Victora Hugo będzie aż 50 rysunków jego autorstwa. Najbardziej oczekiwane prace wykonane tuszem na drewnie to „Vivez” i „Mourez”. Organizatorzy aukcji oczekują, że dzieła sprzedadzą się jako para, a ich cena będzie oscylować pomiędzy 100  a 150 tysiącami euro.

Prace, które powstały w czasie wygnania poety do Brukseli i Jersey, również znajdą swoje miejsce na licytacji.  „Souvenir de Belgique”, dzieło przedstawiające flamandzki krajobraz, opatrzone w ramę, którą skonstruował poeta, wycenia się na od 50 tysięcy do 80 tysięcy euro. Innym cennym eksponatem ma być obraz pt. „The Temptation of St. Antoine”, inspirowany twórczością Hieronima Boscha.

"Vivez" i "Mourez", Źródło: Christie's

"Vivez" i "Mourez", Źródło: Christie's

Syn Victora Hugo, Charles, był fotografem. W latach 1852-1856 wykonał szereg migawek, przedstawiających swoją rodzinę. Zdjęcia również zostaną wystawione na sprzedaż. Można będzie odnaleźć wśród nich portrety Adeli Hugo, córki Viktora, których cena ma wahać się od 10 do 15 tysięcy euro oraz cztery portrety francuskiego pisarza, szacowane na kwotę od 4 do 6 tysięcy.

Wnuk pisarza, Georges, był malarzem i pisarzem. Często pracował z dziadkiem, co potwierdza szereg listów, jakie mężczyźni wymieniali między sobą. Imponujący rękopis dzieła „Journal des frères Goncourt”, jaki należał do biblioteki Georgesa Hugo, również będzie dostępny na aukcji. Jego szacunkowa cena wyniesie od 30 do 50 tysięcy euro.

Część kolekcji sztuki oraz wspaniałe meble należące do prawnuka francuskiego poety, Jeana Hugo, także znajdą swoje miejsce pośród licytowanych eksponatów. Kolekcja obejmuje dzieła takich artystów jak Jean Cocteau czy Mallet-Stevens.

Jean Hugo, Źródło: Christie's

Jean Hugo, Źródło: Christie's

Aukcja pozwoli na ogólny wgląd w życie czterech pokoleń sławnej rodziny. Sprzedaż ma odbyć się w siedzibie paryskiego domu Christie’s, 4 kwietnia 2012 roku. Licytacje mają poprzedzać wystawy eksponatów, jakie odbędą się 31 marca oraz 2 i 3 kwietnia 2012 roku.

Źródło: Christie’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.