szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Prawda czy fałsz: Wpływ twórczości Rembrandta na dokonania artystyczne Degasa

28.02.2012

Magazyn

Za życia obaj artyści bardzo różnili się od siebie pod względem swojego temperamentu. Ciężko wyobrazić sobie wybuchowego Rembrandta nawiązującego bliższą relację z formalnym do bólu Degasem. Dziś, artyści spotykają się, jako równi sobie na ścianach Metropolitan Museum of Art. Dla jednych spotkanie to ma charakter kształcący, innych z kolei wcale nie przekonuje o swojej słuszności.

Rembrandt i Degas; Źródło: The Metropolitan Museum of Art

Rembrandt i Degas; Źródło: The Metropolitan Museum of Art

Niewielka wystawa zatytułowana: “Rembrandt and Degas: Portrait of the Artist as a Young Man”, stanowi doskonałe źródło wiedzy na temat technik stosowanych przez artystów, motywów, które przeplatały się przez ich prace, a także relacji pomiędzy twórczością obu panów.

Wystawa autoportretów oraz rycin autorstwa dwóch znamienitych artystów sugeruje, że to właśnie twórczość mistrza z Danii wpłynęła na inwencję artystyczną jego młodszego kolegi z Francji. Wydarzenie zorganizowane przez Rijksmuseum we współpracy z Metropolitan Museum of Art oraz Sterling and Francine Clark Art Institute to doskonała okazja ku temu, aby samemu ocenić stopień pokrewieństwa artystycznego wynikający z prac obu artystów. To pierwsza w historii wystawa poświęcona w pełni więzi artystycznej pomiędzy Rembrandtem a Degasem, która w sposób bardzo intymny i przemyślany analizuje dokonania artystyczne tych dwóch wybitnych twórców. Ponadto, wydarzenie rzuca nowe światło na temat, który nurtował od wielu lat pasjonatów sztuki jednak dotąd odsuwało się go na dalszy plan, mianowicie relację, która świadomie bądź też nieświadomie zaistniała w twórczości najwybitniejszych światowych artystów.

Rembrandt van Rijn "Self-Portrait as a Young Man"; Źródło: Rijksmuseum, Amsterdam

Rembrandt van Rijn "Self-Portrait as a Young Man"; Źródło: Rijksmuseum, Amsterdam

Istnieją niezbite dowody na to, że Degas czerpał w młodości inspirację z cenionej już wtedy twórczości Rembrandta. Stawiając swoje pierwsze artystyczne kroki odważył się odtworzyć portret Rembrandta. Niewielkich wymiarów rycina „Young Man in a Velvet Cap, After Rembrandt” do złudzenia przypomina szkic stworzony 220 lat wcześniej przez wielkiego mistrza.

Starając się jednak wychwycić różnice, które świadczą o braku związku między twórczością obu artystów, można przyjrzeć się bliżej szkicowi Dagasa z 1963 roku prezentującemu wizerunek siedzącego, dostojnego mężczyzny w kwiecie wieku. Tutaj pojawiają się pewne wątpliwości związane z pokrewieństwem artystycznym wyżej wymienionych twórców. Otóż, szkic Degasa wydaje się być niedokładny oraz dosyć płaski w porównaniu z pełnymi życia kształtami i formami dominującymi w twórczości Rembrandta.

Edgar Degas "Self-Portrait"; National Gallery Of Art, Washington

Edgar Degas "Self-Portrait"; National Gallery Of Art, Washington

Wystawa próbująca zmierzyć się z domniemanym wpływem, jaki wywarł Rembrandt na twórczość Degasa pozostanie do wglądu odwiedzających Metropolitan Museum of Art do 20. maja 2012 roku.

Źródło: huffingtonpost.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

 Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.