szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa prac Ireneusza Walczaka: My house is my language

28.02.2012

Magazyn

Przygotowywana dla katowickiego Ronda Sztuki wystawa pt. „My house is my Language” jest rozwinięciem i jednocześnie sumą jego wcześniejszych poszukiwań. Przed niespełna dwoma laty zarys tego projektu był pokazywany w warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. Tym razem artysta pokaże już niezwykle reprezentatywny cykl prac oraz wątków, które odwołują się do problematyki szeroko i wąsko postrzeganej tożsamości, pamięci, identyfikacji z językiem oraz współczesną kulturą.

"W obronie" Ireneusz Walczak; Źródło: ireneuszwalczak.com

"W obronie" Ireneusz Walczak; Źródło: ireneuszwalczak.com

Prace Ireneusza Walczaka są niezwykle piękną, a jednocześnie interesującą próbą uniwersalizacji tego, co lokalne i jednostkowe. Stąd też artysta m.in. interpretuje śląskość we wszystkich jej odmianach – dotyka ziemi, człowieka, duchowości. Najczęściej przywołuje on i rekonstruuje spotkania różnych języków, słowników, historii; w tym też celu odtwarza nie tylko swój dom, ale ważne i rozpoznawalne miejsca w krajobrazie czy lokalnej historii – kopalnie, przestrzenie wypoczynku, miejsca kaźni. Tworzy ich plany, szuka powiązań, uaktywnia „białe plamy”. Znakowym i estetycznym rezultatem tych zabiegów staje się językowy i obrazowy melanż. Ale równie dobrze można analizować najnowsze prace artysty pod kątem zobrazowanych w nich emocji i sentymentów biograficznych czy historycznych. Zresztą pojawiające się w obrazach Walczaka narracje i (jej domyślni) narratorzy dowodzą, że przeszłość (postrzegana jako historia) to dyskurs kumulatywnie w nas obecny.

"Autoportret" Ireneusz Walczak; Źródło: ireneuszwalczak.com

"Autoportret" Ireneusz Walczak; Źródło: ireneuszwalczak.com

Ireneusz Walczak jest znanym i cenionym malarzem oraz grafikiem. Uczestniczył w wielu prestiżowych pokazach oraz wystawach typu biennale, gdzie często był nagradzany. Ukończył Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, oddział w Katowicach (dyplom w 1988). Wystawiał w wielu prestiżowych galeriach w kraju i za granicą, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i problemowych. Laureat kilku ważnych nagród artystycznych, m.in. Grand Prix I Światowego Triennale Małych Form Graficznych w Chamalieres (Francja), Grand Prix Konkursu Malarskiego im. Rafała Pomorskiego, Grand Prix „Bielskiej Jesieni”, Nagrody Konsula Austrii Międzynarodowego Biennale Grafiki „Wobec wartości”. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki Fundacji The Pollock-Krasner. Jest profesorem katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Siemianowicach Śląskich.

Wernisaż: 9 marca (piątek), godz. 18.00
Galeria Rondo Sztuki

Wystawa: 9-30.03.2012 r.

Źródło: Rondo Sztuki

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.