szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Nowoczesność i eksperyment: Czwarty stan skupienia wody

29.02.2012

Magazyn

Platforma   internetowa www.waterbodies.org,  realizowana   we   współpracy   z   autorkami Lindą Weintraub i projektantką strony Claudią  Jacues  zainicjuje wirtualną wystawę artystów i naukowców z całego świata, którzy w swoich pracach koncentrują się na tematyce wody. Opublikowany zostanie również esej Philipa Balla Dlaczego woda jest dziwna, znanego naukowca, pisarza, autora książki H20: Biografia wody.

Andreas Gursky, New York, Stock Exchange, Źródło: Christie's

Andreas Gursky, New York, Stock Exchange, Źródło: Christie's

Victoria Vesna jest jedną z najbardziej nowoczesnych artystek, oddaną eksperymentalnym i innowacyjnym poszukiwaniom,  która poprzez  dialog   z  nauką  i   zaawansowanymi   technologiami   sukcesywnie  poszerza granice sztuki.  Aktywnie współpracuje z pionierem nano-nauki Jamesem Gimzewskim, wspólne z którym założyła Centrum Sztuki i Nauki w ramach kampusu UCLA w Los Angeles.

Prace artystyczne Victorii, jak również jej teoretyczne przygotowanie i olbrzymie doświadczenie w nauczaniu  zadecydowały   o  wybraniu   jej   jako   kuratora   projektu,   który   wprowadzi   do   toruńskiego   CSW  pewne najbardziej   zaawansowane   i  eksperymentalne   artystyczne  działania,   ale  nie   tylko.

Projekt  kuratorowany przez Victorię Vesną, będzie pierwszym tego rodzaju i bardzo ekscytującym doświadczeniem współpracy, opartym na wymianie i dialogu, poprzez stworzenie społecznej sieci i meta-interfejsu, w który zaangażowani będą artyści, naukowcy, kuratorzy, teoretycy, dziennikarze i inni interesujący intelektualiści.  Będzie rozwijany wokół tematu wody rozumianej nie tylko poprzez wielość jej symbolicznych i metaforycznych znaczeń, ale także   jako   jedno   ze   źródeł   życia   i   energii,   które  w  obecnych   czasach wymaga  poważnej  politycznej   i społecznej dyskusji.

Według   Victorii   Vesny   projekt   ten   rozważa   ideę  czwartego   stanu   skupienia  wody   jako   przesunięcia perspektywy i nowego sposobu myślenia o molekule będącej ostatecznym odbiciem naszej pojawiającej się globalnej świadomości. Tak jak odkrycie buckminsterfullerynu zmieniło nasz odbiór materii i życia po nastaniu ery nanotechnologii,  tak idea czwartego stanu skupienia wody zmienia nasz sposób myślenia o świecie i może mieć wielki wpływ na naukę od nanotechnologii po neurobiologię i pozaziemskie poszukiwanie życia.

Podobnie plazma jest nazywana czasem czwartym stanem skupienia materii. wychodząc poza granicę tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Ziemi: ciała stałe, ciecze, gazy. W ostatnim stuleciu wielu naukowców próbowało podkreślić istnienie dynamicznej energii plazmowej, która znajduje się w żywych organizmach i wodzie,   lecz bez większego  sukcesu.  Przy obecnym zaawansowaniu nauki niektóre z  tych idei,  które w eksperymentach pokazują wodę jako nośnik energetycznej siły i zjawisko kosmiczno-biologiczne, pojawiają się   ponownie.  Wystawa   będzie   bazować  na   tych   najbardziej   daleko   idących   tezach,   jako   drodze   do efektywnego dialogu pomiędzy artystami i naukowcami.

Zaangażowani artyści  pochodzą głównie z  rejonów delt wielkich rzek i portów wodnych na całym świecie, a także z miejsc, które zostały dramatycznie zmienione bądź zniszczone przez wodę.  Nie przez przypadek silnie   reprezentowana   jest   Japonia   –   poprzez   udział  w wystawie   zarówno   japońskich   artystów,   jak   i naukowców  zaangażowanych  w  działalność   artystyczną.  Źródłem  inspiracji   dla   artystów były   również obszary  dotknięte  przez  potężne   tsunami   czy   susze.

Głównym  celem  całego projektu  jest  podniesienie świadomości i uwrażliwienie opinii publicznej na problemy, które dotyczą nas wszystkich: począwszy od teorii poświęconych   powstaniu   życia   po   teorie   o   pozaziemskich   formach   świadomości,   od   konkretnych ekologicznych i środowiskowych problemów, jak społeczne aspekty związane z brakiem wody na świecie, do idei   wody   jako   jednego   z   najbardziej   uniwersalnych   symboli,   czy   metafory   naszego  współczesnego płynnego. społeczeństwa, a także stałego strumienia i przepływu danych w rozległym oceanie Internetu.

Z okazji wystawy uruchomiona zostanie specjalna platforma internetowa z materiałami przygotowanymi przez Lindę Weintraub  (USA),  Esther  Moñivas  (Hiszpania),  Karlę Brunet   (Brazylia),  Phillipa Balla (Wielka Brytania), a także z udziałem artystów i aktywistów, których prace i działania odnoszą się do tematu wody w mnogości jej potencjalnych znaczeń i zastosowań.

CZWARTY STAN SKUPIENIA WODY: OD MIKRO DO MAKRO

02.03.2012 – 29.04.2012

Otwarcie wystawy: 2 marca 2012, godz. 19.00

CSW, Toruń

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.