szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Sztuka kobiet: Agata Bogacka, Kamila Matwiejszyn

29.02.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

W marcu i kwietniu w legnickiej Galerii Sztuki gości połączona wystawa dwóch artystek: Agaty Bogackiej i Kamili Matwiejszyn. Pierwsza z autorek prezentuje płótna i fotogramy, druga – grafiki  wykonane za pomocą tradycyjnych technik druku wklęsłego, tj. akwatinty, akwaforty i suchorytu.  Zaplanowany na Dzień Kobiet wernisaż ma na celu sprowokowanie do refleksji na temat kobiecego punktu widzenia świata i jest ukłonem w kierunku damskiej części legnickiej publiczności.

Kamila Matwiejszyn; Galeria Sztuki w Legnicy

Kamila Matwiejszyn; Galeria Sztuki w Legnicy

 Agata Bogacka zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Jej sztuka to dość wyjątkowe na polskiej scenie artystycznej połączenie formalnego wyrafinowania i głęboko emocjonalnej autobiografii. Malarstwo tworzy emocjonalny dziennik artystki, łączący syntetyczną, plakatową, wystylizowaną formę z wciągającymi, inteligentnymi narracjami. Obrazy Bogackiej konsekwentnie operują gładkimi powierzchniami tła, a co za tym idzie – pozbawione są iluzjonistycznie oddanej głębi przestrzennej. Kompozycja obrazów jest dokładnie przemyślana, pozbawiona zbędnych detali. Dystans, tak w sensie fizycznym jak i psychologicznym – bliskość lub samotność – jest jednym z kluczowych wymiarów tego malarstwa.

Agata Bogacka; Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

Agata Bogacka; Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

Prace zestawione w Legnicy na wystawie pt. „OBRAZY” pochodzą z kilku ostatnich lat i pokazują kompozycje abstrakcyjne wynikające z bardzo konkretnych form pozostających na pograniczu rozpoznawalności. W obrazach Bogacka również celowo stosuje przeciwstawne struktury malarskie od precyzyjnie wyrysowanych płaszczyzn, poprzez elementy rozlewanej farby, aż po fakturę. Podobnie w fotogramach z cyklu „Krajobraz” mamy do czynienia z przeciwstawnymi perspektywami: pejzaże przypominające odległe panoramy górskie w rzeczywistości wynikają z bliskości dwóch twarzy lub rąk.

 Agata Bogacka – (ur. w 1976 r.), mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Wydziału Grafiki tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Uprawia zarówno sztukę figuratywną, jak i abstrakcję. Od 2002 nieprzerwanie wystawia swe prace w prezentacjach zbiorowych w Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Katowicach, Poznaniu, Wiedniu, Londynie, Pradze, Bratysławie, Frankfurcie, Paryżu, St Johann [Austria], Letterkenny [Irlandia], Bejrucie, Los Angeles oraz indywidualnych: w Warszawie, Sopocie, Białymstoku, Zielonej Górze, Krakowie, Berlinie, Budapeszcie, Wiedniu.

Wystawę „AKT MĘSKIKamili Matwiejszyn tworzy 12 prac pochodzących z dwóch cykli grafik, których wspólnym mianownikiem jest postać młodego mężczyzny. Cykl Leczenie głupoty nawiązuje do średniowiecznej miniatury Hieronima Boscha o tym samym tytule, ukazującej zabieg chirurgicznego usuwania mężczyźnie z głowy „kamienia szaleństwa”, który rzekomo miał wyzwolić człowieka od pokus cielesnych. Cykl Homeostaza powstał pod wpływem rozmyślań na temat znaczenia umiejętności zachowania równowagi pomiędzy ciałem i umysłem. Jego tematem jest młody mężczyzna o nieco hybrydalnym, eterycznym wyglądzie, ukazany w naturalnej pozie. Autorka przedstawiając nagiego mężczyznę w realistyczny sposób tworzy nową rzeczywistość, której istotnym elementem są umieszczone obok postaci rysunki anatomiczne pełniące rolę znaków, wskazujące na brak męskości bohaterów grafik.

Kamila Matwiejszyn: Źródło; Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

Kamila Matwiejszyn: Źródło; Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

Kamila Matwiejszyn – ur. w 1983 r. w Legnicy, obecnie mieszka w Toruniu. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych tamtejszego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dyplom na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki (2009) w Pracowni Grafiki pod kierunkiem prof. Bogumiły Pręgowskiej (2011, dyplom z wyróżnieniem). Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz fotografią. Swe prace prezentowała na wystawach w Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Legnicy, Lubinie, Głogowie  i we włoskim Torino.

 Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.