szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria Grafiki i Plakatu: Klasyka polskiej grafiki warsztatowej

29.02.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

Gratka dla koneserów oraz wspaniała okazja dla osób, które chcą zapoznać się z klasyką polskiej grafiki warsztatowej. Halina Chrostowska, Stanisław Fijałkowski, Jacek Gaj, Zbigniew Lutomski, Ryszard Otręba, Jerzy Panek, Andrzej Pietsch oraz Mieczysław Wejman – to wybitni twórcy, którzy zapisali się na kartach historii współczenej grafiki. Na przestrzeni lat tworzyli dzieła grafiki warsztatowej, zdobywali liczne tytuły naukowe oraz nagrody za twórczość. Prace tych artystów przez lata współpracujących z Galerią Grafiki i Plakatu można oglądać w licznych galeriach i muzeach na całym świecie.

 Halina Chrostowska (1929 – 1990) – graficzka, działaczka artystyczna. Poszukiwania formalne, doprowadziły w jej pracach do zatarcia granic pomiędzy grafiką a malarstwem. Zasłynęła czarno białymi cyklami grafik „Astralny”, „Komedianci”, barwnymi grafikami w cyklach „Portrety” i „Figury” oraz cyklem „Ręce” powstałym po uszkodzeniu nerwów dłoni na skutek zatrucia oparami kwasu azotowego.

Halina Chrostowska, „Figura srebrna XIV”

Halina Chrostowska, „Figura srebrna XIV”; Źródło: Galeria Grafiki i Plakatu

Stanisław Fijałkowski (ur.1922) – malarz, grafik, wybitny pedagog. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Jego prace przepełniają liczne symbole. W rytmicznych ciągach powstają figury geometryczne, cyfry, powtarzalne elementy. Grafiki Fijałkowskiego są ascetyczne, harmonijne, czyste w formie.

Stanisław Fijałkowski, „Poszóstna autostrada w żeńskim pejzażu”

Stanisław Fijałkowski, „Poszóstna autostrada w żeńskim pejzażu”; Źródło:Galeria Grafiki i Plakatu

Jacek Gaj (ur.1938) – grafik, pedagog. Uzyskał dyplom w pracowni Mieczysława Wejmana. Specjalizuje się w technice miedziorytu. Jego prace są dynamiczne, pełne niepokoju. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i 20 wystawach indywidualnych.

Zbigniew Lutomski (ur.1934) – prowadzi pracownię drzeworytu w ASP w Poznaniu i Krakowie. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej za działalność artystyczną i pedagogiczną. Specjalizuje się w technice drzeworytu. Tworzy prace klarowne, czarno-białe lub intensywnie barwne. Przestawia przedmioty abstrakcyjne często w towarzystwie tajemniczych „rurek”, które doczekały się niejednej interpretacji.

Ryszard Otręba (ur.1930) – grafik, pedagog i specjalista w dziedzinę komunikacji wizualnej. Zasłynął „czystą formą” swoich grafik oraz rysunków budując geometryczne, abstrakcyjne kompozycje, przeważnie czarno-białe, czasami z dodatkiem koloru. Odnosił liczne sukcesy potwierdzane nagrodami otrzymanymi w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w największych zbiorach muzealnych i galeriach na świecie, są w stałych ekspozycjach europejskich muzeów oraz muzeach narodowych w Polsce.

Ryszard Otręba, „Pozorna harmonia V”

Ryszard Otręba, „Pozorna harmonia V”; Źródło:Galeria Grafiki i Plakatu

 Jerzy Panek, „Wielki Drwal” (1918-2001) – specjalizował się w technice drzeworytu. Jego prace były skromne, oszczędne, surowe oraz świadomie prymitywizujące.  Fascynował go świat najbliższy – własna twarz, mieszkańcy wsi, zwierzęta. Stworzył wspaniałe cykle drzeworytów przedstawiające autoportrety, kobiety obłąkane, portrety jarmarczne.

Andrzej Pietsch (1932-2010) – grafik, taternik, alpinista. Uzyskał dyplom u prof. Mieczysława Wejmana. Współpracował z wieloma szkołami artystycznymi na terenie kraju. Stworzył znane cykle graficzne „Podróżni”, „Podróże”, „Trawy”. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych oraz ponad 70 wystawach indywidualnych (z czego połowa odbyła się za granicą).

Mieczysław Wejman (1912 – 1997) – grafik, malarz, profesor oraz rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jeden z przedstawicieli oraz prekursorów „krakowskiej szkoły grafiki”. Współtwórca Międzynarodowego Triennale (ówcześnie Biennale) Grafiki. Autor słynnych cyklów graficznych: „Rowerzysta” oraz „Ping-Pong”. Do jego uczniów należą m.in. Jacek Gaj, Ryszard Otręba, Anna Sobol – Wejman, Jacek Sroka, Stanisław Wejman, Andrzej Pietsch.

Mieczysław Wejman, „Rowerzysta Xa”

Mieczysław Wejman, „Rowerzysta Xa”; Źródło:Galeria Grafiki i Plakatu

Wystawa: 17.03.2012 – 11.04.2012

Galeria Grafiki i Plakatu

Źródło: Galeria Grafiki i Plakatu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.