szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Ponad 220 obiektów na rozpoczęcie sezonu aukcyjnego

01.03.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne w Polsce, Polska

Sezon aukcyjny zaczął się na dobre – w lutym w samej Desie Unicum odbyły się trzy różne aukcje, a każda z nich cieszyła się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Obfitująca w wyjątkowo dużą liczbę wybitnych dzieł aukcja prac na papierze, zakończyła się sprzedażą na poziomie 60% oferty. Sprzedaż prac młodych artystów, licytowanych na aukcji młodej sztuki, dobiła do 91% oferty. Natomiast podczas aukcji biżuterii nabywców znalazła ponad połowa oferowanych precjozów. W sumie kolekcjonerzy zakupili ponad 220 przedmiotów.

 Aukcja młodej sztuki, od której rozpoczął się tegoroczny sezon aukcyjny, zgromadziła osoby chcące włączyć do kolekcji prace artystów znanych już z poprzednich aukcji oraz debiutantów, których obrazy pojawiły się pod młotkiem po raz pierwszy. Najwyższą cenę na tej licytacji osiągnął obraz Artura Trojanowskiego „Spotkanie”. Nabywca wylicytował go za 7 500 zł, co stanowi wzrost o połowę w stosunku do ceny, jaką zapłacono za „Fotele” tego samego autora, które podczas grudniowej aukcji dobiły do kwoty 5 000 zł.

Można już zauważyć, że prace niektórych artystów z aukcji na aukcję cieszą się coraz większym powodzeniem. Wśród nich warto wskazać m.in. Jagodę Szymańską, jej praca z cyklu „Szyby” – „Szyba XVIII” na lutowej Aukcji Młodej Sztuki wylicytowana została za 4 000 zł. Taką samą cenę osiągnęła „Łuczniczka” Marty Frej. Jak zwykle chętnie podbijano cenę pracy Ilony Herc – licytowany tym razem obraz „Bez tytułu” przedstawiający dziewczynkę patrzącą na morze znalazł nabywcę za 4 400 zł.

 W lutym odbyła się także 2 Aukcja Biżuterii – katalog zawierał ponad 70 obiektów sztuki jubilerskiej z różnych epok i w różnych stylach. Najdrożej wylicytowanymi przedmiotami były platynowe kolczyki art deco z 98 diamentami oraz bardzo oryginalna brosza z unikatowym motywem ptaków, zawierająca brylanty i barokowe perły. Oba przedmioty przybito młotkiem przy cenie 16 000 zł każdy. Dwukrotne przebicie osiągnął pierścionek z białego złota z osadzoną centralnie 10-karatową akwamaryną (cena wylicytowana: 12 000 zł).

Kilka obiektów wylicytowano do kwoty 13 000 zł. Wśród nich znalazł się m.in. naszyjnik z trzech sznurów pereł hodowlanych z zapięciem w kształcie kwiatu, wysadzanym brylantami i szmaragdami. Oprócz licznych ozdób dla kobiet, nabywców znalazło kilka precjozów dla mężczyzn – m.in. zegarek kieszonkowy Clemence Preres (cena wylicytowana: 9 000 zł), dwie pary międzywojennych spinek do mankietów (ceny wylicytowane: 800 zł i 4 600 zł) oraz złota biedermeierowska szpilka do krawata (cena wylicytowana: 1 000 zł).

 Wyjątkowo bogata oferta aukcji prac na papierze, w której znalazło się 145 przedmiotów, zgromadziła pełną salę kolekcjonerów. Pracownicy domu aukcyjnego Desa Unicum przyjęli także dużą liczbę zleceń stałych oraz telefonicznych od osób, które w danym terminie nie mogły zjawić się osobiście. Rekordem tej aukcji był wyjątkowej urody portret kobiecy (przedstawiający najprawdopodobniej Irenę Solską) autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Cena wyjściowa (18 000 zł) przebijana była kilkanaście razy, aż dobiła do poziomu 42 000 zł. Wysoką cenę uzyskała także praca Władysława Strzemińskiego „Postacie” z 1934 roku, za którą licytujący zapłacił 28 000 zł.

Uwadze  kolekcjonerów nie uszła także sielankowa scena z polowania Jana Chełmińskiego, którą wylicytowano z wywoławczych 10 000 zł do 26 000 zł. Dwustronna akwarela na papierze Rafała Malczewskiego, przedstawiająca z jednej strony jesienny pejzaż, z drugiej zaś wędrowców w górach, osiągnęła cenę 22 000 zł pod młotkiem. Za 19 000 zł wylicytowano akwafortę Giovanniego Battisty Piranesiego pochodzącą z XVIII wieku, a za 20 000 zł dwustronną pracę Meli Muter (z jednej strony „Uliczka”, z drugiej „Kobieta przy schodach). Kupujący docenili też kobiece akty Zdzisława Cyankiewicza„Czytająca” wylicytowana została za 7 000 zł, zaś dwustronny olej na papierze przedstawiający z jednej strony dwa akty leżące, a z drugiej kobiecy portret, za 7 500 zł.

 

Aukcje w Desie Unicum w marcu 2012 r.:

  • 13.03 – aukcja młodej sztuki
  • 15.03 – aukcja dzieł sztuki
  • 22.03 – aukcja biżuterii (organizowana we współpracy z Sopockim Domem Aukcyjnym)
  • 29.03 – aukcja sztuki współczesnej

Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.