szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Tryumf londyńskiej Galerii Narodowej: dzieło Tycjana wykupione

01.03.2012

Magazyn

Jak poinformowały Narodowa Galeria w Londynie i Szkocka Galeria Narodowa, udało się zebrać wystarczającą sumę pieniędzy, aby wykupić drugie dzieło Tycjana „Diana i Kallisto”.

Tycjan, Diana i Kallisto, Źródło: The National Gallery

Tycjan, Diana i Kallisto, Źródło: The National Gallery

Obie instytucje o zakup obrazów Tycjana walczyły już od 2008 roku. Wtedy to książę Sutherland, właściciel prywatnej kolekcji bezcennych prac, postanowił ją spieniężyć. Na pierwszy ogień poszło wówczas dzieło Tycjana „Diana i Akteon”.

Brytyjskie galerie miały czas do końca grudnia 2008 roku, aby zebrać na jego kupno 50 milionów funtów. Przedsięwzięcie powiodło się, natomiast książę postanowił, że za 4 lata sprzeda kolejne dzieło Tycjana pt. „Diana i Kallisto”, również za 50 milionów.

Tym samym obiecał, że nie rozbije kolekcji i jeśli do roku 2012 instytucja uzbiera wyznaczoną sumę, w całości pozostawi ją galerii, razem z trzema Rafaelami, Rembrandtem, Van Dyckiem i Tintorettem.

Jak twierdzą eksperci, właściciel zbioru wykazał się dużą hojnością, ustanawiając tak korzystną cenę dzieł, o wiele niższą od wartości rynkowej. Co więcej, w rezultacie zgodził się „zejść z ceny” o dodatkowe 5 milionów funtów.

Tycjan, Diana i Actaeon Źródło: The National Gallery

Tycjan, Diana i Akteon Źródło: The National Gallery

Tym sposobem „Diana i Kallisto”, zostały nabyte dla publiczności za 45 milionów funtów. Galerie otrzymały ogromną pomoc pieniężną ze strony innych instytucji, w tym National Lottery, Heritage Lottery Fund, The Art Fund czy The Monument Trust. Wspólny datek placówek wyniósł 25 milionów funtów.

Dwie wspaniałe prace Tycjana dołączyły do pozostałych, które w swoim posiadaniu ma już londyńska Galeria Narodowa. Oba obrazy zostały namalowane dla króla Hiszpanii Filipa II między 1556 i 1559, jako część serii składającej się z sześciu dzieł.

Obrazy będzie można oglądać w Galerii Narodowej w Londynie do 1 lipca 2012 roku. Później ruszą w krótką trasę, aby w rezultacie móc cieszyć oczy szkockiej publiczności przez okrągłe 12 miesięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Źródło: The National Gallery

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.