szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Kontrowersja, intryga, stereotyp, czyli święto kobiet w Galerii DNA

04.03.2012

Magazyn

Czy święto kobiet może stać się świętem sztuki? Galeria DNA we Wrocławiu postanowiła je połączyć i 8-go marca organizuje wernisaż pod hasłem „DNA Kobiety”, w trakcie którego chce zainspirować wszystkie Panie tak, jak one inspirowały i nadal inspirują wielu artystów.

Martyna Paluchiewicz 'Księżniczka'; Źródło: Galeria DNA

Martyna Paluchiewicz 'Księżniczka'; Źródło: Galeria DNA

Uroczysty wernisaż zapoczątkuje trwającą dwa tygodnie wystawę, na którą będą się składać dzieła ośmiu młodych, utalentowanych artystek. Zaprezentują one prace z dziedziny malarstwa, rysunku i grafiki. Wszystkie będą oscylować wokół tematyki kobiecej.

Gosia Herba 'Mechaniczna mama'; Źródło: Galeria DNA

Gosia Herba 'Mechaniczna mama'; Źródło: Galeria DNA

Tym projektem Galeria DNA chce pokazać, że choć obraz kobiety w sztuce na przestrzeni wieków był głównie kreowany przez mężczyzn, kobiety-artystki również znakomicie potrafią przedstawić ten temat w swoich pracach.

Na wystawę „DNA Kobiety” będą się składać dzieła Agaty Czeremuszkin-Chrut, Gosi Herby, Anny Taut, Justyny

Anna Taut 'Listopad'; Galeria DNA

Anna Taut 'Listopad'; Źródło:Galeria DNA

Jabłońskiej, Martyny Paluchiewicz, Ewy Zwarycz, Agnieszki Karwowskiej i Martyny Zimoń. Wszystkie artystki były wielokrotnie doceniane przez ekspertów z różnych dziedzin sztuki.

Na szczególną uwagę zasługują kontrowersyjne grafiki Martyny Paluchiewicz. Artystka w dosadny sposób ukazuje stereotyp kobiety-damy, której nie przystoi okazywanie potrzeb najbardziej pierwotnych.

Równie intrygujące są prace Gosi Herby, ilustratorki m.in. „Charakterów”, „Rity Baum”, „Przekroju”, „Twojego Stylu” i „The Spot Magazine”. Artystka m.in. ukazuje kobietę zmechanizowaną, karykaturalną, uwikłaną w sieć powinności, nakazów i zakazów. Jak twierdzi Gosia – „wszystkie nadinterpretacje mile widziane, ale nie bardzo mnie one obchodzą”.

 „Prace naszych artystek są jednoznacznym dowodem na to, że kobieta, mimo niezliczonej ilości prób określenia jej natury, w dalszym ciągu jest bytem nieodgadnionym i nieustannie dostarczającym nowych inspiracji. To niewątpliwie czyni te dzieła wyjątkowymi i wartymi inwestycji.” – mówi Piotr Wawrzynów, właściciel Galerii DNA.

Wszystkich entuzjastów sztuki, którzy chcą w wyjątkowy sposób spędzić Dzień Kobiet przy lampce dobrego wina i wymianie refleksji zapraszamy do Galerii DNA we Wrocławiu przy ul. Grodzkiej 5, 8-go marca na godzinę 19.00. Swoją chęć udziału w wernisażu prosimy wyrazić drogą mailową: biuro@dnagallery.pl.

Źródło: Galeria DNA

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.