szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa w Paryżu: hipnotyzująca podróż do 2062 roku

07.03.2012

Magazyn

W ciągu najbliższych 50 lat, paryski budynek La Gaîté Lyrique , w którym mieści się Centrum Sztuki Cyfrowej i Muzyki Nowoczesnej, będzie obchodził swoją dwusetną rocznicę. Z tej okazji placówka zaprasza wszystkich na niezwykłą podróż w czasie, aż do roku 2062. Zapewniamy – takiego przedsięwzięcia jeszcze nie było!

2062, Źródło: Gaîté Lyrique

2062, Źródło: La Gaîté Lyrique

 La Gaîté Lyrique postanowiło przełamać utarte schematy i na swoje dwusetne urodziny, pragnie zaprosić publiczność, nie tylko w podróż po przeszłości, ale również w najbliższą przyszłość. Zatem, jeżeli myślałeś, że Paryż to miasto skupiające się wyłącznie na minionej świetności, kulturze dawnej oraz bogatym dziedzictwie historycznym, czas na zmianę podobnych przekonań.

 W niedawno odremontowanej XIX-wiecznej sali, już od ponad miesiąca, wzrok wszystkich skupiony jest na współczesnej kulturze cyfrowej i nowych mediach. Nie jest to jednak bynajmniej opowieść o nudnym systemie zero-jedynkowym, a wspaniała zabawa i mnóstwo atrakcji, związanych z dobą cyfryzacji współczesnego świata, której historia w bardzo przystępny sposób została opowiedziana na centralnej wystawie eventu pt. „Back and forth the future”.

Horloge 2067, David Guez, Źródło: La Gaîté Lyrique

Horloge 2067, David Guez, Źródło: La Gaîté Lyrique

 Ekspozycja opiera się przede wszystkim na cyfrowym zrekonstruowaniu dwusetnej historii budynku La Gaîté Lyrique oraz utworzeniu wizji kolejnych 50 lat funkcjonowania placówki. Renoma zaproszonych do projektu artystów jest bezdyskusyjna, wystawę współtworzą nazwiska i pseudonimy artystyczne takie jak m.in.: Pleix, Nodesign, Anne Fremy czy David Guez. Oglądając ich dzieła można natychmiast wyczuć, że głównym zamysłem artystów, była chęć podarowania widzowi dużej dozy swobody w kwestii interpretacji tworzonych przez nich prac.

 Na wystawie odnajdziemy jednak nie tylko wizualizacje dotyczące placówki La Gaîté Lyrique. Ekspozycje obejmują szerokie artystyczne spectrum, jakie umożliwi publiczności spojrzenie na nadchodzącą przyszłość oczami artystów. I tak, poznamy ekscentryczny projekt „mikro-farmy”, która w niczym nie przypomina tej standardowej, położonej na zielonych terenach sielskiej wsi. Damian Chivialle, skonstruował farmę, która jego zdaniem mogłaby zostać stworzona w głośnej przestrzeni miejskiej, takich miast jak Londyn czy Nowy Jork. Zielony mikro-kontener to instalacja, która według artysty z powodzeniem może spocząć na murawie naszego przydomowego ogrodu  za 50 lat.

Chivialle, Farmlab, Źródło: La Gaîté Lyrique

Chivialle, Farmlab, Źródło: La Gaîté Lyrique

 Artysta Pleix, również wyraźnie widzi naszą przyszłość, jednak nie jest ona ani zielona, ani ładna. W swoich dziełach wyraźnie sprzeciwia się konsumpcyjnemu trybowi życia, a także co raz częstszej ucieczce w wirtualny świat Internetu. Na parterze placówki, można więc obejrzeć niepokojący mix wideo, animacji, grafiki i instalacji, które przenoszą nas w przyszłość, pokazując tym samym okrucieństwo współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego.

 NoDesign natomiast, zabiera widza w przestrzeń pomiędzy latami 1862 a 2062. W połowie fikcyjna i w połowie prawdziwa podróż, umożliwia nam poznanie wspaniałych mechanicznych relikwii z lat minionych, wypożyczonych z Musée des Arts et Métiers, współczesnych modeli, będących wciąż w fazie rozwoju bądź totalnie abstrakcyjnych przedmiotów, wyrwanych z wyimaginowanej przyszłości.

'Watercool', Pleix, Źródło: La Gaîté Lyrique

'Watercool', Pleix, Źródło: La Gaîté Lyrique

 Inne atrakcje to m.in. instalacje Davida Gueza, dzięki którym siadając za komputerowym monitorem, możemy stworzyć wiadomość e-mail, jakiej nie będzie można odczytać wcześniej niż w roku 2062. Będziemy mieć także okazję wygenerowania wiadomości głosowej, którą usłyszymy w dniu, który sami wybierzemy. Wybór dat obejmuje lata aż do roku 2032. Instalacja w rewelacyjny sposób ukazuje ścisły związek ludzkiej pamięci, ze stale upływającym czasem.

 Paryskie podróże po przeszłości i przyszłości potrwają jeszcze ponad dwa tygodnie, bo do 25 marca. Oprócz wystaw organizatorzy przewidują dla publiczności również wiele innych atrakcji, takich jak przedstawienia teatralne, koncerty, spotkania z artystami, a nawet… seanse hipnozy.

[vsw id=”xnJhEABBqdE&feature” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Źródło: La Gaite Lyrique

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.