szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Architektury we Wrocławiu: „Ernst May. Nowe miasta na trzech kontynentach”

08.03.2012

Magazyn

Za nieco ponad 2 tygodnie, bo 24 marca, w Muzeum Architektury we Wrocławiu otwarta zostanie ekspozycja „Ernst May (1886-1970). Nowe miasta na trzech kontynentach”. Jak zapewnia placówka wystawiennicza, będzie to imponująca ekspozycja prac, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu na świecie. Dodatkowo, wrocławskie muzeum jest pierwszym w historii Polski, które umożliwi publiczności zapoznanie się z szerokim dorobkiem artystycznym Maya.

Źródło: Muzeum Architektury

Źródło: Muzeum Architektury

 Ernst May jest uważany za międzynarodowej sławy architekta i urbanistę, którego domeną był klasyczny modernizm. Obszerna wystawa twórczości niemieckiego projektanta, zabiera widza w rzeczywistość z roku 1910, kiedy to kwitł niemiecki ruch miast-ogrodów, kolejno prowadzi przez erę Nowego Budownictwa, następnie unaocznia moment tworzenia się epoki ruchu gospodarczego, aby w końcu zaprezentować upadek wielkich osiedli, którego początki w Europie datowane są na połowę lat 60-tych XX wieku.

Twierdząc, że dorobek Maya osiągnął poziom międzynarodowy, nie jesteśmy gołosłowni, bowiem architekt po okresie wzmożonej działalności w Związku Radzieckim, w 1933 roku emigrował do Afryki, dzięki czemu jego idee architektoniczne dzieliło pomiędzy siebie wiele państw, znajdujących się w różnych częściach świata i posiadających odmienne systemy polityczne bądź kulturowe. 

Źródło: Muzeum Architektury

Źródło: Muzeum Architektury

 Wybór dotyczący placówki, w jakiej odbędzie się wystawa jest nieprzypadkowy. Wrocław w latach 30. XX wieku bowiem, był mekką europejskiego modernizmu. Ernst May, który piastował wówczas urząd dyrektora spółki zajmującej się budową mieszkań Schlesische Heimstätte we Wrocławiu, silnie wkomponował swoje architektoniczne wizje w ówcześnie powstającą miejską zabudowę. Wiele budynków jego projektu, powstających w tamtych latach na terenie Wrocławia i Śląska, można oglądać po dziś dzień.

 Trzymiesięczna ekspozycja prezentująca architektoniczny dorobek Maya, to retrospektywna podróż po kolejnych etapach jego twórczości. To również dokładne przedstawienie najistotniejszych konceptów projektanta, wprowadzanych m.in. na Śląsku, we Frankfurcie, Moskwie czy Afryce.

Źródło: Muzeum Architektury

Źródło: Muzeum Architektury

Dodatkowo wystawa została zaopatrzona we współczesną dokumentację fotograficzną, a także autentyczne rysunki i plany, partie archiwalnych filmów, oraz historyczne i współczesne modele architektoniczne. Jedną z najbardziej efektownych części wystawy ma być dokładnie odwzorowana słynna frankfurcka kuchnia oraz oryginalne meble, jakie niegdyś zdobiły wnętrza frankfurckich osiedlowych domów.

 ERNST MAY (1886–1970). NOWE MIASTA NA TRZECH KONTYNENTACH

Wystawa potrwa od 24.03.2012 do 17.06.2012

Muzeum Architektury, Wrocław

Źródło: Muzeum Architektury

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.