szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

86 obrazów chińskich artystów na aukcji w Domu Aukcyjnym Gianguan

09.03.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Główny chiński Dom Aukcyjny w Nowym Yorku – Gianguan, rozpocznie już niedługo tydzień sztuki chińskiej. Aukcje, które przyciągnąć mają rzesze pasjonatów sztuki chińskiej oraz inwestorów z całego świata, wywołają spore emocje już pierwszego dnia, czyli  18. marca. Poranną aukcję zainaugurować mają najbardziej znakomite i uznane w świecie sztuki dzieła. W roli głównej wystąpią cztery obrazy Zhanga Daqiana oraz sześć obrazów autorstwa Qi Baishi.

"Beauty" Lin Fengmian; Źródło: Dom Aukcyjny Gianguan

"Beauty" Lin Fengmian; Źródło: Dom Aukcyjny Gianguan

Jako, że udział Azji w światowym rynku sztuki wyniósł w 2011 roku aż 43%, wszyscy z niecierpliwością czekają na wynik, z jakim zakończy się planowany na 18-25 marca tydzień sztuki chińskiej. Ponadto, spojrzenia obserwatorów skierowane są w stronę obrazów Qi Baishi, którego obraz „Eagle standing on Pine Tree” osiągnął w roku ubiegłym status najdrożej sprzedanego obrazu – jego cena wyniosła 57,2 mln dolarów. Dodatkową sensacją aukcji są również obrazy Zhanga Daqiana – artysty, który zdołał wyprzedzić pod względem sprzedaży dzieł dotychczasowych mistrzów w tej dziedzinie – Pabla Picasso oraz Andy’ego Warhola.

Mimo wielu prac, na które stać będzie głównie elitę tego wydarzenia, organizatorzy zapewniają, że pojawią się także przystępne cenowo pozycje. Tutaj, Kwong Lum – właściciel domu aukcyjnego, wymienia, m.in. kolekcję obrazów w zwojach zaczynając  od tych stworzonych jeszcze za panowania Dynastii Qing, po bardziej współczesne. Tu, wśród najbardziej oczekiwanych pozycji znajduje się obraz Lin Fengmian „Beauty”. Kobieta w pięknej wieczorowej sukni na tle nocnego nieba, to obraz olejny stworzony na jedwabiu.

Wyżej cenione obrazy w zwoju to, m.in: Zhao Ji  „Imperial Hawk” oraz obraz malarza Dynastii Ming – Lin  Liang „Geese and Reed”. Zaś dzieło ze zwierzęcym motywem pochodzące z XVII wieku – „Elephant Wash” autorstwa Ding Yunpeng to koszt rzędu 60 tys. dolarów.

Do oceny wielbicieli krajobrazów zostaną poddane takie dzieła, jak „Cliff Mountain” autorstwa Ma Yuan, „Shangri-la”  Ni Yuanlu czy „Ink Splashed Mountains” znanego i cenionego Zhanga Daqiana, którego wartość szacuje się w tej chwili na 150 tys. dolarów.

Inwestorzy poszukujący obrazów bardziej prestiżowych będą mogli pokusić się o dzieło Cesarza Qianlonga „Script Calligraphy of a Poem” pochodzące z 1757 roku. Cena tego obrazu waha się między  15 a 20 tys. dolarów.

Do bardziej współczesnych pozycji należą obrazy Chenga Shiafa „Visitors” z 1982 roku oraz  „Peach for Longevity” – szacowane ceny obu obrazów oscylują w granicy 20- 30 tys. dolarów.

Oczekiwany przez wszystkich obraz autorstwa Qi Baishi „Tieguai Li, The Emaciated Mortal” z 1944 roku, charakteryzujący się dość ciekawym spojrzeniem na człowieczeństwo, wycenia się na 100-150 tys. dolarów.

To, jakie ceny faktycznie osiągnął obrazy najbardziej pożądanych twórców na rynku sztuki, okaże się już wkrótce.

Źródło: artfixdaily.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.