szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Po 40 latach odzyskano 37 skradzionych arcydzieł

12.03.2012

Magazyn

Włoska policja odzyskała 37 obrazów pochodzących z niezwykle wartościowej kolekcji, jaka została skradziona ponad 40 lat temu w Rzymie. Zbiór zawierał m.in. wspaniałe obrazy Van Dycka, Rubensa i El Greco.

Obrazy olejne warte szacunkowo 6 milionów funtów, czyli około 7,5 milionów euro, zostały skradzione w 1971 roku z domu pewnego bogatego biznesmena w Rzymie. Po 40 latach, policja otrzymała sygnał o prawdopodobnym miejscu pobytu zrabowanych prac. Miały one znajdować się w domu jednej z mieszkanek Rzymu.

50-letnia kobieta zdecydowała się umieścić cztery ze skradzionych prac na aukcji, która odbyła się w zeszłym miesiącu. Fotografie dzieł wraz z ich dokładnym opisem znalazły się w katalogu domu aukcyjnego i natychmiast zostały rozpoznane. Policja zdecydowała się na rewizję i tymsamym dotarła do kolekcji 37 obrazów. Dawni właściciele kolekcji już nie żyją, jednak ich potomkowie, obecnie już dorośli, zostali wezwani do identyfikacji dzieł, które ostatni raz widzieli jako małe dzieci.

Kobieta, która twierdzi, że wraz z mężem rzekomo bezwiednie zakupiła prace ponad 20 lat temu, została oskarżona o paserstwo. Jako, że była to jedna z najbardziej zuchwałych i głośnych kradzieży dzieł sztuki w Rzymie, policja jest zdania, że musiała doskonale wiedzieć, iż dzieła pochodzą z czarnego rynku.

Oprócz czterech obrazów jakie znalazły się na aukcji, policja w mieszkaniu kobiety odnalazła 7 innych prac, a wśród nich dzieła Van Dycka, Poussina i Rubensa. Co jednak najciekawsze, największa część kolekcji znajdowała się w domu paserki, umiejscowionym poza Rzymem. To właśnie tam odnaleziono kolejne 26 obrazów.

Cała kolekcja obejmowała 42 obrazy. 5 z nich wciąż nie odnaleziono, jednak policja jest zdania, że wkrótce uda się je odzyskać.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.